Pacienti, kteří zavítají za několik let do lázní Velké Losiny, se dočkají mnohem většího komfortu. Lázně totiž mají už několik dní nového vlastníka. Od společnosti PPF Investments je koupila firma Royal Spa, která v tuzemsku provozuje síť lázeňských komplexů. Noví majitelé slíbili velkorysé opravy.

Ve Velkých Losinách pod hlavičkou Royal Spa již funguje hotel Diana. Změnu majitele losinských lázní zatím vnímá řada místních občanů s rozpaky.

„Nám to nic pozitivního nepřineslo, protože zatím jedinou změnou je radikální zvýšení vstupného do vnitřního bazénu. Tam byli zvyklí kromě hostů chodit zdejší lidé, například my do bazénu občas zajdeme s vnoučaty. Majitel prý sice do lázní slíbil investovat, nezdá se mi správné prudce zvýšit ceny služeb, když ještě do lázní nedal ani korunu,“ domnívá se důchodce Ivo Drábek z Velkých Losin.

Nový majitel má s lázněmi velké plány. Především chce areál přebudovat podle evropského standardu. Do oprav hodlá investovat sedmdesát milionů korun. První přijde na řadu rekonstrukce hlavní budovy Eliška.

„Hlavním důvodem koupě pro nás byla unikátní sirná voda, historie spjatá s Velkými Losinami a také obrovský potenciál lázní,“ řekl jednatel Lázní Velké Losiny a ředitel Royal Spa Martin Plachý.

Cílem novopečeného vlastníka je také rozšířit spektrum léčených nemocí a navázání bližší spolupráce s nemocnicemi v Olomouckém kraji.

S opravou lázní chce společnost Royal Spa začít co nejdřív. Pro rekonstrukci jedné z budov již vyřizuje stavební povolení.

„Už jsme podali žádost o dotaci z regionálních operačních programů,“ prozradil Plachý.

Dodal, že se počítá s opravou vnitřního termálního bazénu, na řadu přijdou také pokoje, každý bude mít své sociální zařízení. Nyní je většina pacientů odkázána na společné toalety a sprchy na chodbě.

Celková proměna lázní by měla skončit do tří let. Pacienti by se také měli dočkat širší nabídky služeb.

„Zdravotní část je pro nás stejně důležitá jako komfort lázní. Podle nové vyhlášky by totiž Lázně Velké Losiny mohly léčit kožní, pohybová a neurologická onemocnění u všech věkových kategorií,“ slíbil jednatel lázní.

Starosta Velkých Losin Miroslav Kopřiva změnu vlastníka lázní uvítal. S předešlým majitelem, společností PPF Investments, měla obec vztahy velmi napjaté. Komunikace vázla celé roky. Vedení obce totiž firmu kritizovalo kvůli neutěšenému stavu lázeňského areálu, kde se po řadu let dělaly jen nejnutnější opravy a budovy postupně zchátraly.

„Určitě jsme ochotni spolupracovat. Zatím jsme s novým vlastníkem měli pouze jedno krátké jednání, další by měla následovat. Očekáváme, že se především podaří vyřešit právní záležitosti kolem venkovního termálního bazénu, který se nachází v areálu lázní, ale je majetkem obce,“ řekl Kopřiva.

Právě venkovní koupaliště se sirnou vodou bývalo příčinou řady sporů mezi lázněmi a radnicí. Letos to pocítili také návštěvníci bazénu, sezona totiž kvůli sporům o vodu z lázeňského pramene začala o několik dní později.

Hana Kubová, Veronika Štefková