„Třicátého dubna končí nájemní smlouva na hotel. Město vypisuje výběrové řízení na nového nájemce,“ potvrdil informaci místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal (nez.).

Jedním dechem ale Cupal dodává, že městu nehrozí vracení sto sedmdesáti milionů korun za nedodržení podmínek dotace, kterou Jeseník dostal z Evropské unie na rekonstrukci hotelu. Jednou z podmínek bylo i udržení dvaceti pracovních míst.

„Odstoupení od smlouvy nás mrzí, ale pro město to nic neznamená. My jako investor splníme všechny podmínky dotace. Udržitelnost projektu končí třicáté dubna,“ řekl Cupal. Neuvedl však, kolik úsilí město stálo přesvědčit lázně, aby v hotelu vytrvaly do Evropskou unií hlídaného data.

„Dohodli jsme se korektně. Je těžké nutit někoho, aby provozoval zařízení, které nespadá do jeho koncepce,“ dodal Cupal.

Priessnitzovy léčebné lázně podepsaly smlouvu o pronájmu na patnáct let. Hotel si převzaly 1. května 2007 s tím, že zde chtějí ubytovávat náročnou klientelu. Už po dvou letech ale poprvé jednaly s městem o ukončení pronájmu. Zájem bohaté klientely nebyl takový, jaký lázně očekávaly.

A rekonstrukce Masarykova náměstí, kdy na jaře loňského roku vtrhly do centra Jeseníku těžké stroje, hotel prakticky vylidnila.

Nezájem hostů o ubytování v hotelu byl jedním z důvodů odchodu ze Slovanu.

Druhým argumentem je modernizace sanatoria Priessnitz za třiadevadesát milionů korun. Lázně na rekonstrukci balneo centra a pokojů získaly z Evropské unie třicet milionů korun.

„Jedním z důvodů ukončení pronájmu byla pro lázně skutečnost, že se díky dotačnímu programu a penězům z EU podařilo zrekonstruovat dvanáct apartmánů v léčebném domě Priessnitz na úroveň čtyř hvězdiček. Tyto apartmány společně s již dříve rekonstruovanými třemi apartmány představují dostatečný prostor pro nabídku služeb náročnější klientele,“ prohlásil předseda představenstva lázní Petr Polák.


Podle něj odchod z hotelu vyvolali sami hosté, pro které bylo obtížné cestovat za procedurami.

„Nová varianta je pro náročnější klientelu přijatelnější. Na termínu předání se společně dohodlo vedení města i vedení lázní, jednání bylo velmi korektní a výsledek pro obě strany přijatelný,“ dodal Polák.