Do Priessnitzových lázní v Jeseníku mohou nově jezdit lidé s onkologickými problémy, obézní děti nebo ty, které trpí lupénkou. „Pacienti už začali jezdit. V lednu nastoupili první pacienti na léčení po onkologické léčbě," řekl obchodní ředitel Priessnitzových léčebných lázní Tomáš Rak.

Zavádění nových indikací je nicméně běh na dlouhou trať. Obchodníci Priessnitzových lázní denně objíždí lékaře v celé České republice. Než se podaří informovat všechny, bude to podle odhadu Tomáše Raka trvat dva roky.

Řadu nových indikací získali také v Dolní Lipové. Zařízení orientované původně na léčbu kožních onemocnění a obezity se nově zaměří také na pacienty s dýchacími problémy či duševními poruchami. Zatím mohou nové indikace využívat jen samoplátci, lázně je totiž nemají nasmlouvané s pojišťovnami. Jednat s nimi budou celý letošní rok.

Situace v českém lázeňství by se v současnosti s trochou nadsázky dala přirovnat k té, kdy existuje mnoho restaurací a všechny nabízí co nejširší menu. Podobně i řada lázní získala velké množství indikací a snaží se s nimi uspět. Jejich úsilí se nelze divit. Situace v sektoru je špatná a některým zařízením jde bez nadsázky o existenci.

„Snažíme se držet si určité diagnózy, které spolu souvisí a nejsou úplně opačné. Každá nemoc má určitá specifika a i různé skupiny pacientů na sebe mají různý pohled," vysvětlil ředitel Lázní Dolní Lipová Radim Hatlapatka.

Problémy se nevyhnuly ani tomuto léčebnému ústavu. I když začátek roku bývá pravidelně slabší, oproti loňsku je pokles počtu pacientů až padesátiprocentní. To je na samotné hranici udržitelnosti zařízení. Lázně proto musely rapidně snížit počet zaměstnanců.

„Bohužel jsme se museli s mnoha lidmi rozloučit, což mě mrzí, protože kádr tu byl stabilizovaný a fungoval. Propustit jsme museli asi čtyřicet procent zaměstnanců. V současnosti máme zhruba pětačtyřicet pracovníků," sdělil Hatlapatka.

Nové indikace jsou nicméně příležitostí, se kterou mohou lázně pracovat. „Je pravda, že indikací vzniklo hodně, každý dostal všechno a bude to dosti zmatečné. Konzervatismus pacientů při léčbě je daný, s určitou diagnózou jsou zvyklí jezdit na určité místo. Teď budou každé lázně zkoušet indikace toho druhého, což nevidím jako úplně ideální. Ale bude se to tříbit a nakonec bude stejně rozhodovat pacient, kde mu bude pomoc poskytnuta," řekl Hatlapatka.

Foto: https://agentura.vlp.cz/ajax.detail_objektu.php?objektId=4690882