„Zrušení poplatků vítám. Tchán byl před nedávnem v nemocnici a jen na poplatcích tam nechal bezmála tisícovku. Spousta lidí na jejich zaplacení nemá, zvlášť když jsou v důchodu nebo bez práce," je přesvědčena Kateřina Beránková ze Šumperku.
Regulační poplatky za lůžkovou péči* Platí je nejen pacienti v nemocnicích a dalších zařízeních ústavní péče, ale i klienti lázní, kterým péči komplexně hradí zdravotní pojišťovny
* Zaveden spolu s dalšími poplatky 1. ledna 2008 ve výši šedesát korun za den pobytu.
* Od prosince 2012 se zvýšil na stokorunu
* V červenci 2013 rozhodl Ústavní soud, že se poplatek ruší. Problém spatřoval v tom, že zákon nepopisuje, kdy je pobyt na lůžku pouze běžnou součástí léčby a kdy jde skutečně o doprovodnou hotelovou službu
* Od 1. ledna 2014 pacienti poplatek platit nebudou
* Ministerstvo zdravotnictví připravilo novelu, která poplatek zavádí ve výši šedesát korun. Neplatili by jej lidé do osmnácti let. Novelou se bude zabývat až nová sněmovna vzešlá z voleb, norma tak bude platit nejdříve v březnu
O zrušení stokorunových poplatků rozhodl v červenci Ústavní soud. Obnos za každý den na lůžku platili pacienti v nemocnicích, ale také lázeňští hosté. Konkrétně ti, kterým zdravotní pojišťovny hradily komplexní péči.
Regulační poplatky zůstávaly poskytovatelům zdravotní péče. Pro lázně, které v souvislosti se změnami v resortu trpí odlivem pacientů, znamená konec poplatků další tvrdou ránu.
„Jisté je, že od prvního ledna se regulační poplatek nebude platit. V našem případě to dělá relativně velké procento příjmů, které vypadnou. Zatím to vypadá, že to bude hodně kritická situace," řekl obchodní ředitel Priessnitzových léčebných lázní Tomáš Rak.
Změnu pocítí také lázně ve Velkých Losinách. „Jestliže jsme měli přes zdravotní pojišťovny třicet pět tisíc pobytových dnů a přijdeme v každém o sto korun, znamená to zhruba tři a půl milionu korun. To by byl obrovský výpadek, který by byl pro lázeňství další ranou," řekl jednatel Lázní Velké Losiny Martin Plachý.
Poplatek, který pacienti platí, odpovídá zhruba desetině ceny, kterou za jejich pobyt hradí zdravotní pojišťovny.
„Lázeňství dostává jednu ránu za druhou a toto by opravdu mohla být rána z milosti. Domnívám se, že se najde cesta, kdy se část peněz, která šla z regulačních poplatků, promítne do základní ceny lázeňského pobytu hrazené pojišťovnami," doplnil Martin Plachý.
Podle některých jeho kolegů se však zatím ze strany pojišťoven jedná pouze o sliby, ke kterým se pojišťovny nechtějí konkrétněji vyjádřit.
Po Novém roce vyjdou pacienty, kterým pobyt hradí pojišťovny, lázně levněji. V možnost, že by tak přijíždělo více hostů, však představitelé jesenických lázní nevěří.
„To byla stejná myšlenka jako při změně indikačního seznamu. Nové indikace nám měly přinést kompenzace za zkrácení péče. Realita je ale jiná. Lidé nemají peníze. Někteří třeba přijedou, ale nebude to natolik motivační, aby jezdili do lázní pravidelně," poznamenal Tomáš Rak.
Problémy v lázeňství mají v regionu první oběť. Lázně Dolní Lipová v těchto dnech předčasně ukončují sezonu a propouští všechny zaměstnance. Společnost hledá cesty, jak rozjet provoz v příštím roce. V úvahu připadá odprodej části majetku nebo vstup strategického investora.