Priessnitzovy lázně patří k největším zaměstnavatelům v regionu. V sezóně dávají práci více než třem stovkám lidí, mimo ni je to pravidelně o stovku méně. „Dochází pouze k tomuto sezónnímu snižování počtu zaměstnanců," sdělila pracovnice vztahů k veřejnosti Věra Janků.

„Lázně zažívají období, kdy se trochu potýkají s úbytkem klientů zdravotních pojišťoven. To je trend, který nás bude čekat i do budoucnosti. O to víc je úkol pro obchodní úsek oslovit klientelu, která si uvědomí, že lázně nabídnou léčbu a také určitou formu medical wellness. To znamená vířivky či různé masáže ve spojení s léčebnou kúrou," řekl obchodní ředitel Priessnitzových léčebných lázní Tomáš Rak.

Jeseničtí chtějí více oslovit samoplátce nebo lidi, kterým pojišťovny uhradí léčbu a oni si zaplatí ubytování a služby. Již v letošním roce totiž lázním ubylo pacientů zdravotních pojišťoven. V příštím roce nechtějí přijít o více než dvacet procent této části klientely.

Lázním se podařilo rozšířit seznam indikací, s nimiž se mohou lidé do Jeseníku jezdit léčit. Přibyla dětská obezita, onkologické diagnózy a kožní problémy u dětí.

„V tuto chvíli vše zajišťujeme personálně, abychom dokázali splnit veškeré akreditační podmínky a pojišťovny nás nasmlouvaly. Nejde o to indikaci získat, ale mít na ni připravenou logistiku a personál. Teprve potom se s námi pojišťovny baví o tom, jestli dostaneme smlouvu, doplnil Rak.

Ministerstvo zdravotnictví stanovilo nová pravidla pro lázeňskou péči, kterou hradí zdravotní pojišťovny. Vyhláška platí od 1. října. Stát uznal hlavní připomínky představitelů českých lázní a zachoval takzvané lázně na křížek.

„Nový indikační seznam zachovává v systému zdravotní péče plně hrazenou komplexní lázeňskou péči, byť zkrácenou o jeden týden. Dospělí pacienti mají nárok na třítýdenní pobyt, děti a dorost na čtyřtýdenní," sdělila Magda Hulanová ze Svazu léčebných lázní.

Změny v lázeňské péči od 1. října

Zkrácení délky komplexní péče u dospělých z 28 na 21 dnů
Délka lázeňské péče pro děti a dorost na 28 dnů
Délka příspěvkové péče 21 nebo 14 dnů dle dohody s lékařem (pacient si v tomto případě hradí pobyt a stravu)
Možnost opakování lázeňské péče zachována
Řada lázní léčí nové indikace
Zdroj: Svaz léčebných lázní ČR