První pacient přijel do Lipové po nucené odmlce 19. června. Od té doby jich zde na léčení nastoupilo více než šedesát.

„V lázních jsem velmi spokojený, všechno je tu opravené. Doufám, že tu nejsem naposledy. Drobnosti se už podařilo vychytat, teď už nám třeba nabízejí výběr ze tří jídel," řekl jeden z lázeňských hostů, důchodce z Bílovce. Lázeňský poukaz mu hradí pojišťovna a Lipová byla jediným místem, kde byly ještě na léto volné termíny.

Za necelý měsíc fungování se v lázních vystřídali pacienti s celým spektrem diagnóz, které se zde léčí.

„Z minulosti se nám vrací hlavně pacienti s kožními nemocemi, především lupenkou. Tato indikace tu má největší tradici. Pacienti s ostatními problémy jsou tu obvykle poprvé,“ řekl jednatel společnosti Schrothovy léčebné lázně Michal Dyntera.

Do lázní se vrátila i řada bývalých pracovníků. Tvoří například základ zdravotního úseku. Je mezi nimi i Marta Obšilová. V dolnolipovských lázních pracovala jako zdravotní sestra a následně jako rehabilitační pracovnice od roku 1959 až do uzavření provozu v roce 2013.

Nehoda v Bělé pod Pradědem
Za volantem usnula, zastavila o plynovou přípojku

„Pracovala jsem tu velmi ráda a novým majitelům jsem fandila, aby to rozjeli. Jsem ráda, že mě pozvali. Přemluvila jsem i kolegyni, která měla rozpaky, zda sem má přijít,“ objasnila sedmasedmdesátiletá dáma své angažmá v obnovených lázních.

Právě návrat původních odborníků považuje Michal Dyntera za obrovskou výhodu. Mají totiž nenahraditelné znalosti a zkušenosti.

„Osobně si myslím, že kdyby výpadek trval ještě další čtyři roky, lázně by tu už nikdy nebyly,“ míní.

Komplexní nebo příspěvkovou lázeňskou péči mohou v Lipové čerpat klienti šesti zdravotních pojišťoven. Kontrakt s lázněmi neuzavřela ta největší, Všeobecná zdravotní pojišťovna.

„I po odvolání s námi odmítla uzavřít smlouvu. V tuto chvíli musíme čekat, zda ještě během letoška přehodnotí své stanovisko. Nebo na konci letošního roku znovu požádáme o uzavření smlouvy na příští rok,“ nastínil další postup Michal Dyntera.

V současnosti mají lázně kapacitu šedesát pacientů, ještě v letošním roce ji chtějí zvýšit na dvojnásobek. Do provozu tak postupně vrací jednotlivé budovy v areálu.

Majitelé lázní chtějí do Lipové vrátit i tradiční Schrothovu kúru.

„Určitě bychom ji chtěli nabídnout. Bude to ale v rámci nadstandardní péče pro samoplátce, nebude ji možné hradit ze zdravotního pojištění,“ uzavřel Michal Dyntera.

Lázně v Dolní Lipové jejich bývalý vlastník uzavřel kvůli ekonomickým problémům v říjnu 2013. Současnému majiteli patří od loňského května.

Závod ZKL v Hanušovicích na podzim 2016. Ilustrační foto.
Pro závod ZKL v Hanušovicích se investora najít nepodařilo

Lipová ožívá, spokojení jsou místní i lázeňští pacienti

Důchodkyně Marie Válková bydlí v v domě pro seniory v Lipové – lázních. Hned přes silnici se nachází lázeňský komplex, v němž paní Marie pracovala řadu let až do odchodu do penze. Z letošního otevření lázní měla velkou radost.

„Prožila jsem tam kus života, pracovala jsem ve skladě prádla. Když se lázně zavřely, bylo mi moc smutno. A také později mě mrzelo, když areál začal pustnout a pěkná místa zarůstala kopřivami,“ řekla Marie Válková. Oživení vesnice je prý nyní znát.

„Určitě je tu vidět daleko více lidí, než dříve,“ dodala Marie Válková.

Po krachu lipovských lázní zavřelo několik místních drobných obchodníků. Vytrvala Miloslava Kašparová, která má v Lipové malý obchůdek. Zákazníci v něm mohou koupit květiny, kosmetiku i dárkové předměty, sortiment je velmi rozmanitý.

„Chodí mi sem víc lidí, ale pochybuji, že živnostníci, kteří před časem zavřeli, zase obchody otevřou. Každopádně lázně jsou pro obec důležité, přitáhnou i více turistů,“ míní Miloslava Kašparová.

Nová prodejna podobného druhu vznikla také přímo u lázeňské recepce, ta láká hlavně na originální regionální produkty. Pacienti i návštěvníci zde kupují nejčastěji lázeňské oplatky, ale pokud chtějí své blízké potěšit dárkem, rozhodně mají z čeho vybírat. Turisté i lázeňští hosté zde mohou pořídit i turistické hole.

„Od zdejších výrobců tu máme například speciální vína, likéry, bylinné směsi. O tyto produkty je poměrně značný zájem,“ řekla Anna Setínská, která je zaměstnankyní lázní. Zanedlouho v centru Lipové bude fungovat také nová kavárna, nacházet se bude vedle hotelu Lípa. Majitelé na cedulce na dveřích avizují, že otevřou již brzo.

Zatím jsou spokojení i pacienti. Sedmasedmdesátiletý Antonín Střech je z Třince a v lipovských lázních si své neduhy léčí již podvanácté.

„Poprvé jsem zde byl v osmdesátých letech a zalíbilo se mi tu. Pak už jsem jinam nechtěl. Naposledy jsem na pobyt přijel před šesti lety, pak lázně zkrachovaly. Tehdy už bylo znát, že na tom nejsou nejlépe, vše bylo hodně zastaralé. Šlo znát, že na investice peníze chybí,“ řekl Antonín Střech. Když se dozvěděl, že lázně opět přijímají pacienty, neváhal.

„Mohl jsem si vybrat i Karlovu Studánku, ale byl jsem zvědavý na Lipovou. Jsem spokojený, všechno je tu nové, personál je velmi ochotný,“ dodal Antonín Střech.

Naopak vůbec poprvé v životě si užívá lázní paní Ilona, která na třítýdenní pobyt přijela z Vysočiny. V Lipové se léčí s depresí.

„Líbí se mi tady, už jsem absolvovala řadu výletů, hodně tady chodíme po okolí, které je moc hezké. Byla jsem se podívat i v lázních v Jeseníku, ale tam by se mi asi nelíbilo, je tam moc lidí. V Lipové je krásný klid,“ konstatovala čtyřicetiletá žena z Vysočiny.

Opravená silnice přes Červenohorské sedlo přitahuje motorkáře. Na sedle se otáčejí a pouštějí se zatáčkami do údolí Desné.
Kvalitní asfalt v zatáčkách přitahuje na sedlo motorkáře