Stavba by mohla začít už po letošní letní sezoně, hodně záleží na tom, zda se podaří získat evropskou dotaci. Ale i bez ní by se lázně chtěly do projektu pustit.

„Současné koupaliště je v provozu jen čtyři měsíce v roce a nárokům klientů už dávno nevyhovuje. Jeho přestavba v moderní termální park na úrovni podobných středisek v Maďarsku a Rakousku by měla zvýšit zájem nejen o samotné Velké Losiny, ale celé údolí řeky Desné. Pro lyžaře ve zdejších střediscích by to byla vítaná atrakce po dnu stráveném na sjezdovkách,“ řekl jednatel lázní Martin Plachý.

Areál tvoří půlkruhová dvoupatrová budova, k níž přiléhá krytý bazén. Ten bude mít malou vnější část spojenou s interiérem průplavem, takže zaplavat si venku bude možné i v zimě. Velký venkovní bazén se bude napouštět jen v létě. V budově mají být šatny, sauny, prostory pro masáže a další wellness procedury a restaurace. Podobný vodní park s celoročním provozem v republice zatím neexistuje.

Zatímco dnešní termální koupaliště, postavené v 60. letech v akci Z, navštíví za sezonu kolem čtyřiceti tisíc lidí, po dostavbě vodního centra by jich mohlo být až sto tisíc. V létě by měl areál pojmout najednou až 1400 návštěvníků.

„Celé by to mělo být ve stylu rakouských lázní Laa an der Taya. Bazén bude mít členitý prostor s různými zákoutími a lavicemi, kde bude možné ve vodě sedět i ležet. Chybět nebudou ani brouzdaliště pro děti,“ doplnil Martin Plachý.

Stavba si vyžádá kolem osmdesáti milionů korun, z toho 28 milionů by mohla pokrýt dotace, pokud ji lázně získají. „Když ne, budeme hledat zdroje jinde. Je to pro nás jasná priorita. Zatím je hotová studie,“ uvedl Plachý.

Výstavbou termálního parku se lázně snaží přitáhnout nové klienty z řad samoplátců, a překonat tak propad, který hrozí všem lázním v souvislosti se změnami, které k 1. červenci chystá ministerstvo zdravotnictví. V rámci šetření se změní seznam indikací, na které mohli pacienti dostat lázně plně hrazené pojišťovnou. Pro Velké Losiny by to znamenalo propad o patnáct až dvacet procent. Jedinou cestou je získat co nejvíce samoplátců.

V roce 2008 tvořili pojištěnci devadesát procent klientů lázní, dnes je jich už jen dvacet procent. V roce 2011 se v lázních léčilo 5 800 klientů, což znamenalo nárůst proti předchozímu roku o jednadvacet procent. Lázně zaznamenaly tržbu devadesát milionů korun.

Sirná voda se ve Velkých Losinách čerpá z hloubky 1200 metrů, na vstupu má 36 až 37 stupňů Celsia. Pobyt v ní přispívá k relaxaci a uvolnění svalstva, odstraňuje křeče ve svalech a upravuje termoregulaci. Léčí se tu neurologická onemocnění, bolestivá onemocnění pohybového aparátu a respirační nemoci u dětí.

Royal Spa dává lázním novou podobu

Společnost Royal Spa, které lázně patří, je privátní řetězec lázeňských a wellness hotelů. Tvoří ho pět komplexů v Luhačovicích, Mariánských Lázních, Ostrožské Nové Vsi, Rožnově pod Radhoštěm a Velkých Losinách. V roce 2007 koupila společnost ve Velkých Losinách hotel Diana a o rok později zdevastované lázně, do nichž se už dvacet let téměř neinvestovalo. Do oprav vložil nový majitel během dvou let už sto milionů korun.

„Hned v prvním roce jsme zrekonstruovali vilu Gazárku, loni pak hlavní pavilon Eliška. Letos v lednu začala kompletní rekonstrukce druhého největšího pavilonu Šárka, kde bude ubytování na tříhvězdičkové úrovni. Oprava má skončit nejpozději v dubnu,“ informoval jednatel lázní Martin Plachý.

Společnost zadala velkou architektonickou studii celého lázeňského areálu. Její součástí je vedle termálního parku i futuristická kolonáda, apartmánové domy a nová podoba dnes zavřeného pavilonu Božena. Kolonáda je zatím hudba budoucnosti, ale oprava pavilonu Božena, který bude spojen s Eliškou spojovacím chodbou by mohla začít ještě letos.