Uspěly v něm tři regiony okresu Šumperk. Každý získal kolem dvou milionů korun, kterými podělil pět až sedm z přihlášených projektů.
Zvláštností Leaderu je to, že z něj mohou financovat své záměry zároveň obce, firmy, živnostníci i neziskové organizace. Přípravu programu a žádosti organizuje vždy takzvaná místní akční skupina (MAS), která má podobu občanského sdružení či obecně prospěšné společnosti.
Výzva byla vydána teprve v září, přitom ministerstvo potvrdilo dotace až ve druhé polovině října a peníze je nutné utratit do 20. prosince.

„U projektů, kde bylo nutné výběrové řízení nebo stavební povolení, se proces téměř nedal stihnout. Proto jsme žadatele před takovými projekty varovali,“ řekla manažerka MAS Zábřežsko Anna Bartošová.Žádost o podporu podalo v rámci celé republiky 57 skupin, z nich uspěla polovina. Na Šumpersko směřuje podpora na projekty sdružení Zábřežsko, Horní Pomoraví, což je oblast Hanušovicka, a Údolí Desné.Zábřežská skupina se zabývala čtrnácti žádostmi, z nichž vybrala sedm. Největší podporu, 400 tisíc korun, dostane obec Jedlí a koupí si zařízení na údržbu komunikací. 384 tisíce korun putuje do Stáje Kyselý na zlepšení kondice koňských sportovců.

Údolí Desné bylo nejvíc štědré k Výzkumnému stavu chovu skotu v Rapotíně, který získá 700 tisíc korun na strojové vybavení na údržbu zeleně a cest. Loučná nad Desnou dostane 570 tisíc korun na minigolfové hřiště. Na Hanušovicku putuje největší částka, 721 tisíc korun, do Bohdíkova na nákup traktoru, firma Marwin dostane 448 tisíc korun na nákup vyžínacího stroje. Fotbalisté Jindřichova si koupí branky a stroje na údržbu.
Úspěšné projekty budou motivací pro příští kolo Leaderu v roce 2008. „Učíme se na tom všichni, příští výzva bude mít určitě větší odezvu. Dotace nás velmi potěšila, traktor za 950 tisíc korun bychom si jinak těžko mohli dovolit. Využijeme ho na menší stavební akce a na zimní i letní údržbu,“ řekl starosta Bohdíkova Luděk Hatoň (nez.).Dotace na neziskové projekty činí až 80 procent z celkových nákladů, u ziskových projektů je to maximálně polovina nákladů. Až do roku 2013 má Leader rozdělovat asi deset milionů korun ročně.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika