Kluziště bývalo v minulosti i na afaltovém hřišti u zábřežského Motelu. Ledovou plochu zde stříkali členové spolku Trávník, který sdružoval obyvatele z okolí. Dobrých patnáct let by tu lidé bruslaře hledali marně.

„Pán, který se o to staral, zemřel. A jak byly špatné zimy, skončilo to úplně,“ popisuje osud kluziště jeden z obyvatelů Dlouhé ulice.

V Mohelnici chtějí halu za 70 milionů

Chybějící možnosti bruslení začíná řešit stále více samospráv v regionu. Zatím poslední je ta v Mohelnici. Tamní zastupitelé v prosinci v rámci schvalování rozpočtu vyčlenili peníze na vyprojektování multifunkční haly s kluzištěm. Nacházet by se měla ve sportovním areálu mezi bazénem a fotbalovým stadionem.

„Projekt je na multifunkční halu. V zimním období by sloužila pro hokej, ve zbývající části roku na jakékoli jiné sporty, případně pro kulturu či další projekty. Cílem je, aby byla hala využitelná celý rok,“ řekl mohelnický radní Petr Ernerker.

Sportoviště má být zastřešené, ale nikoli zděné. Stěny a střechu by měla tvořit ocelová konstrukce pokrytá folií, podobně jako je tomu u skladovacích hal. Boční stěny bude možné v létě vyhrnout. Hala stejného typu stojí v nedalekých Svitavách.

Mohelnický záměr počítá se čtyřmi šatnami, šatnou pro rozhodčí a hledištěm pro bezmála dvě stovky diváků. Plnohodnotné parametry má mít pro hokej, hokejbal či inline hokej. Sloužit by ale sportoviště mělo především široké veřejnosti a školákům.

Výstavba haly by mohla vyjít na zhruba sedmdesát milionů korun. Sedmdesát procent nákladů, nejvýše však padesát milionů, může město pokrýt z dotace. Provoz by ročně vyšel na zhruba tři miliony korun. Zčásti jej mohou financovat případné příjmy za pronájem.

Zájem veřejnosti existuje

V současnosti v Mohelnici ani okolí plocha s umělým chlazením není. V okrese by se po šumperském zimním stadionu jednalo o druhý umělý led. Dospělí i dětští hokejisté z Mohelnice se dnes jezdí svému koníčku věnovat do Moravské Třebové, Uničova nebo Lanškrouna.

„Znám spoustu rodičů, kteří vozí děti na hokej. Zájem tady je. Není to jen náš nápad, ale jsou to i podněty rodičů i samotných hokejistů, aby v Mohelnici něco vzniklo,“ dodal radní Erneker.

Budovat se má ve Zlatých Horách i Jeseníku

V pokročilejším stádiu jsou záměry na dvě ledové plochy na Jesenicku. Kluziště s umělým chlazením vznikne ve Zlatých Horách.

„Jsme před podpisem smlouvy o dílo. Do léta bychom chtěli mít kluziště o rozměru dvacet na čtyřicet metrů postavené. Součástí bude i plocha na letní využití tohoto hřiště,“ řekl starosta Zlatých Hor Milan Rác.

Multifunkční hřiště s ledovou plochou za 22 milionů korun postaví také v Jeseníku.

„Máme vydáno pravomocné stavební povolení. Plán je v letošním roce to zrealizovat,“ sdělil vedoucí Oddělení investic Městského úřadu Jeseník Jiří Uher.