Velké zlepšení se nedá očekávat ani ve středu. České dráhy nadále žádají cestující, aby své cesty odložili, případně použili jiný druh dopravy, a to především na elektrifikovaných tratích.

„Rozsah dopravy bude i ve středu zásadním způsobem omezený. Většina vlaků bude odřeknuta, kapacita spojů bude významně snížena. Omezení se mohou dotknout i neelektrizovaných tratí, ze kterých jsou některé soupravy přesunuty na elektrizované tratě," uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Na ostatních tratích v našem regionu byla během úterka situace o dost příznivější. Spoje ze Šumperka do Jeseníku, Zábřehu i do Olomouce přes Uničov měly jen drobná zpoždění, stejně jako vlaky na lokálních tratích, na celém Jesenicku a na Železnici Desná.

Aktuální info o situaci na železnici
České dráhy - omezení provozu
Poloha vlaků 

840 112 113 – zákaznická telefonní linka Českých drah
841 101 101 a 542 424 242 – změna rezervací a vracení jízdného u RegioJetu

INFORMAČNÍ SMS
O2 – zpráva ve tvaru ZPO mezera ČÍSLO NEBO JMÉNO VLAKU odeslaná na číslo 999 888
Vodafone – zpráva ve tvaru POZ mezera ČÍSLO NEBO JMÉNO VLAKU odeslaná ná číslo 7755
T-Mobile – zpráva ve tvaru POZ mezera ČÍSLO NEBO JMÉNO VLAKU odeslaná na číslo 4616

Zpoždění až 450 minut

České dráhy musely v úterý 2. prosince zrušit všechny rychlíky mezi hlavním městem a střední Moravou. Jezdilo jen několik spojů EuroCity, které ale nabíraly výrazná zpoždění.

Většinu spojů zrušil i soukromý dopravce RegioJet.

Problémy začaly už v pondělí večer. Některé vlaky na tratích kvůli námraze uvízly a nemohly pokračovat dál. Cestující tak strávili neplánovaně noc na cestě.

Například pondělní večerní rychlík z Prahy do Vsetína zůstal stát v České Třebové. Do Zábřehu dorazil místo po sedmé hodině večer až druhý den před osmou ráno.

„V pondělí večer tady bylo hodně rušno, některé vlaky měly zpoždění až čtyři sta padesát minut. Dnes ráno tady byl pán, který mi říkal, že z Prahy jel devět hodin. Další člověk vyprávěl, že je na cestě už od včerejška," řekl v úterý před polednem Lubor Jokl z občerstvení U Welzla na zábřežském nádraží.

Za celé úterní dopoledne ze Zábřehu odjely jen dva vlaky směrem do Prahy a jeden v opačném směru. Soupravy jely naprosto plné. Mnoho lidí stálo v uličkách.

S sebou jídlo, pití a něco na čtení

České dráhy už ráno kvůli kalamitě naléhavě vyzvaly cestující, aby především na elektrifikovaných tratích raději zvolili jiný způsob dopravu nebo cestování odložili, až se situace zlepší.

Mnoho lidí jejich výzvu vyslyšelo, další se přesto vydali na nádraží s nadějí, že se do cíle své cesty dostanou.

Krátce po deváté hodině ráno čekalo na nádraží v Zábřehu jen několik cestujících. Byl mezi nimi i dvaapadesátiletý Slovák Juraj Žitník.

„Jedu do Martina. Původně jsem chtěl jet už v pondělí odpoledne, ale když jsem slyšel ty zprávy, jak ledovka dělá problémy v dopravě, raději jsem cestu odložil. Měl jsem strach, aby vlak nezůstal stát dlouhé hodiny někde v polích," řekl Juraj Žitník.

Ukázalo se, že se mu prozíravost vyplatila. Podobně totiž dopadly stovky cestujících na mnoha místech střední Moravy. Na nádraží se tedy vydal až v úterý ráno.

„Po deváté hodině mně měl jet přímý spoj, kterým bych se dostal do cíle bez přestupování, ale ten je zrušený. Další vlak směrem do Žiliny měl jet o hodinu později, ale už má šedesát minut zpoždění. Snad se dnes do cíle nějak dostanu," přál si cestující.

Na dlouhou cestu se pro jistotu náležitě vybavil. „Mám s sebou dost jídla i pití. Koupil jsem si i něco na čtení, abych si mohl zkrátit čekání," dodal Juraj Žitník.

Místo rychlíků regionovy

Těch několik málo spojů, které v úterý vyjely na trať mezi Olomoucí a Prahou, nabíralo velká zpoždění.

To dosahovalo několika desítek minut, ale například dopolední vlak EuroCity ze Žiliny do Prahy dojel do Zábřehu o více než pět hodin později, než udává jízdní řád.

Omezení se dotklo i rychlíků ze Šumperka do Brna a zpět. Ty České dráhy dopoledne nahradily motorovými vozy a jednotkami Regionova a jezdily jen mezi Šumperkem a Olomoucí.

V Zábřehu na tento spoj čekala v úterý dopoledne i dvaadvacetiletá studentka Michaela, která cestovala do Brna do školy.

„Na informacích jsem se dozvěděla, že brněnské rychlíky jezdí jen do Olomouce. Zvažovala jsem, že tedy pojedu přes Českou Třebovou, ale volala jsem kamarádce, která jede z Pardubic, a říkala mi, že i tam jsou obrovská zpoždění. Tak dojedu do Olomouce a budu doufat, že něco pojede dál. Kdyžtak se vrátím zpátky," zvažovala Michaela.

Dopravce musel zrušit i mnoho osobních vlaků mezi Zábřehem, Olomoucí a Nezamyslicemi.