Výjezdová základna v Zábřehu sídlí v prostorách bývalé porodnice ve Smetanově ulici. Zdravotničtí záchranáři jsou zde v pronájmu. Olomoucký kraj ve městech, kde záchranáři působí v pronajatých prostorách, buduje nové stanice.

close Nová stanice Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje v Zábřehu. info Zdroj: Deník/Petr Krňávek zoom_in Nová stanice Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje v Zábřehu.

„Tato dlouholetá provizoria v mnoha ohledech neodpovídají současným standardům. To se týká zejména pracovních podmínek záchranářů nebo péče o drahé sanitní vozy,“ uvedl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Dalibor Horák.

Nová výjezdová základna vzniká v Postřelmovské ulici u motelu. Za 37 milionů korun ji staví konsorcium firem VHH Thermont a VHH stavební a obchodní. Práce mají dokončit ještě letos.

Objekt bude sloužit jako základna pro dvě výjezdové posádky a technické zázemí pro tři garážovaná vozidla. Záchranáři se tak dočkají lepšího zázemí, význam bude mít nové sídlo i pro pacienty.

Díky poloze stanice u obchvatu města se zkrátí dojezdové časy k pacientům v Postřelmově, Leštině nebo Zvoli. Záchranáři nebudou muset projíždět přes centrum města, což je zejména v časech dopravních špiček komplikované.

Pozemek pro výstavbu stanice poskytlo v roce 2017 město Zábřeh. „Město moc takových pozemků nemá, myslím, že jsou na tento účel velmi vhodné. Pro výkon funkce záchranářů je důležité mít kvalitní zázemí. Dlouhodobě jsme viděli jako hendikep, že ho v Zábřehu nemají. Taková investice je navíc jistota, že výjezdová základna zůstane v Zábřehu i v budoucnu,“ řekl starosta města František John.

V Olomouckém kraji nejde o jedinou podobnou investici. Nová základna byla v loňském roce předána do užívání zdravotnickým záchranářům v Uničově, výstavba další bude ještě letos zahájena ve Šternberku.

„Dále je připravena výstavba nového objektu pro záchranáře v Javorníku a v různém stupni přípravy jsou další takovéto projekty v Prostějově, Jeseníku, Litovli a dalších lokalitách,“ dodal Dalibor Horák.