„Každopádně jsme zažili unikátní klimatický jev, jaký se opakuje jednou za několik desítek let. Současní lesáci nepamatují, aby sníh napadl tak brzy a v takovém množství dřív, než stromy stihnou shodit listí,“ uvedl ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Šumperku Pavel Indra.

Nejvíce sníh ohrožuje listnaté a smíšené porosty, protože tam se opírá o velkou plochu neopadaného listí. Jehličnany dokážou tlaku sněhu čelit lépe.

Hlavní škody budou v okresech Šumperk a Jeseník, nejvíce v oblasti Rejvízu, v podhůří Králického Sněžníku a kolem Suchého vrchu. V horských partiích leží půl metru až metr sněhové pokrývky a sníh tam už nejspíš neroztaje.

Poškozeny jsou zejména smíšené a listnaté lesy v pásmu od 500 až 800 metrů nad mořem, kde napadlo nejvíc sněhu, navíc mokrého. Ve výšce do 500 metrů většinou pršelo a nad 800 metrů zase padal lehčí prachový sníh, který stromy tolik nezatížil. Pod tíhou sněhu a ledu se nejčastěji lámou mladší porosty, které jsou méně odolné.

Podle Pavla Indry rozhodně nepůjde o devastaci rozsáhlých ploch jako při vichřici či orkánu, ale spíš o jednotlivé stromy, a to nejvíce na okrajích lesů či při lesních cestách.

„Zatím se snažíme odstranit polomy z cest, protože lesy musejí být přístupné pro zajištění lesnického provozu a pro bezpečnost návštěvníků. V nižších polohách už sníh taje, možná nakonec nebudou škody tak dramatické, jak se při pohledu na lesní komunikace zdá,“ uvedl Indra.

Riziko pádu stromů hrozí dál, protože stromy se pod tíhou sněhu lámou postupně. Teprve další vývoj počasí ovlivní celkovou míru poškození.

„Doufáme, že do zasněžených lesů nepřijde žádný prudký vítr, který by mohl škody až několikanásobně zhoršit. Důrazně také varujeme každého, kdo by netrpělivě chtěl vyrazit do lesa například na běžky. Zatím nedoporučujeme do porostů vůbec vcházet,“ uvedl mluvčí Lesů České republiky Michal Kačena.

Škody mapují také soukromí vlastníci lesů, zejména města a obce. Na příklad město Štíty obhospodařuje čtyři sta hektarů lesů. „Polomy se nám letos zatím vyhýbaly, teď během čtyřiadvaceti hodin máme takové škody jako jindy za celý rok. Škody budeme mít vyčíslené až příští týden, náklady na odstraňování kalamity odhaduji nejméně na dvě stě tisíc korun,“ řekl starosta Štítů Jiří Vogel.