VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesníci v Jeseníkách omezují porosty kleče

Jeseníky – V nejvyšších partiích Jeseníků pracují v těchto dnech lesní dělníci s pilami. Na vrcholcích Šeráku a Keprníku likvidují část porostů borovice kleče. V přísně chráněné lokalitě to má napomoci zachovat ohrožené druhy rostlin a živočichů.

28.5.2014
SDÍLEJ:

Redukce kosodřeviny na Šeráku a Keprníku v Jeseníkách.Foto: Lubomír Novotný

„Cílem projektu je redukovat kleč ve vybraných lokalitách, šetrně odstranit vyřezanou biomasu a monitorovat vliv zásahu na druhovou rozmanitost," shrnul mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.

Pracovníci vyřezali kleč z plochy o velikosti přesahující jeden hektar z vrcholu Šeráku a ze čtyř plošek o celkové výměře jeden hektar z hory Keprník.

Odřezané keře pracovníci přitahují na plochy, ze kterých bude transportována mimo nejpřísněji chráněné území a odvezena.

Rostlinnou hmotu z vrcholu Šeráku přepraví lehká vyvážecí souprava. „Biomasa z lokality Keprník bude vzhledem ke špatné dostupnosti transportována za pomoci vrtulníku na dočasné úložiště na Červenohorském Sedle," přiblížil Zbyněk Boublík.

Borovici kleč v nejvyšších částech Jeseníků vysadili lesníci na konci 19. a začátku 20. století. Chtěli tak obnovit horní hranici lesa, kterou snížila pastva skotu, regulovat odtoku vody a ochránit půdu proti erozi a předejít vzniku lavin.

Dnes kleč roste na ploše 142 hektarů. Pokrývá tak osminu území nad horní hranicí lesa. Na řadu silně či kriticky ohrožených druhů rostlin a živočichů v nejvyšších partiích Jeseníků má však negativní vliv.

Patří mezi ně například jestřábník alpský, violka sudetská nebo hořec tečkovaný, který roste pouze v Jeseníkách. Na tyto rostliny jsou vázáni také horští motýli. Kosodřevina roste i v místech, kde by jinak hnízdila chráněná linduška horská.

„Borovice kleč je silný konkurent. Vytěsňuje původní jesenické druhy rostlin, ale i živočichů," shrnul botanik Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jindřich Chlapek.

Problematice kleče v Jeseníkách se zabývaly dvě odborné studie. Na jejich základě byla vytipována místa, kde existence kleče nejvíce problematická z hlediska ochrany přírody a kde zároveň její odstranění nepředstavuje riziko z pohledu lesního hospodaření. Na těch lesníci porosty redukují.

Odborníci budou lokality v nejvyšších partiích hor zarostlé klečí, místa vyřezaná i ta bezlesá několik let sledovat. Chtějí tak získat informace o dalším vývoji ploch, z nichž bude možné v budoucnu kosodřevinu odstranit.

Autor: Petr Krňávek

28.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hledáme OBCHODNÍKA DISTRIBUCE do týmu regionálních deníků

Ilustrační foto

Opilý řidič s kamionem kličkoval po dálnici

Závody i muzika. Na Dolní Moravě zahajují lyžařskou sezónu

Už v sobotu se slavnostně otevře Relax & sport resort Dolní Morava. Pracovníci skiareálu tak oficiálně zahájí zimní sezónu.

Čtyřicet lidí hledalo nezvěstného pacienta

Po třiatřicetiletém pacientovi léčebny v Bílé Vodě pátrali v úterý 12. prosince policisté, hasiči i horská služba. Muž odešel v odpoledních hodinách na procházku, když se ale po dvou hodinách nevracel, začal se po něm personál léčebny shánět.

Rozloučili jsme se

Týdenní informační servis pohřebních služeb ze Šumperska a Jesenicka.

Koledy zněly z rozhledny, u kostela i v internátu

Zpěv koled zněl ve středu 13. prosince na osmnácti místech Šumperska a Jesenicka. Lidé si v rámci akce Česko zpívá koledy pořádané Deníkem přišli známé melodie zanotovat na rozhlednu, na náves nebo ke kostelu. Přidali se i středoškoláci na internátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT