Lesopark Cihelna navazuje na zástavbu rodinných domů směrem na Bludov. Kus polodivoké přírody na okraji města doznal během uplynulého roku a půl velkých změn. K zemi šla řada stromů, které nahradily nově vysazené. Místo vyšlapaných cestiček prostor protínají mlatové chodníky. Část stezek vede po dřevěných lávkách, které návštěvníka dovedou k obnovenému jezírku. K nepoznání se změnil i bývalý bikepark.

Lesopark Cihelna v Šumperku.
Proměna Cihelny má odklad, bikeři o svůj park ještě zabojují

„Je to tady pěkné, mnohem lepší, než to bylo. Lidi tu chodí na procházky, děcka běhat,“ řekla seniorka, která do lesoparku vyrazila v úterý 21. května s malou vnučkou.

„S exkrementy musím přes celý park“

„Na pohled je to pěkné, ale chybí tu koše. Když se mi pes vzadu vyvenčí, sáček s exkrementy musím nést přes celou Cihelnu. Ke každému posezení by patřil koš. Jsou tu udělaná dvě ohniště, kolem kterých bývá hodně odpadků,“ zhodnotila pejskařka Šárka Navrátilová.

Lesopark Cihelna v Šumperku.
Druhý pokus o obnovu Cihelny. Sportovci stojí o změny, ty prý nejsou možné

V lesoparku přitom nejde o jedinou nelogičnost. Část cest poblíž zástavby je jakoby provizorně vysypaná štěrkem nebo zůstala v původním stavu, stejně jako hřiště u ulice Dobrovského. Chodník vedoucí do bývalého bikeparku je slepý. Pokud chce návštěvník pokračovat na Bludoveček, musí zdolat stráň a pokračovat cestičkou vyšlapanou v poli mezi obilím.

Práce zasáhla zima

Město v nedávné době řešilo několik reklamací provedených prací. „Zima loni přišla brzy, takže zhotovitelé některé práce neudělali, jak měli. V dubnu se opravovaly mlatové chodníky, které byly vymleté. Sloupky bylo třeba zapustit hlouběji. Nyní je vše, co se týká dotace, opraveno a v pořádku,“ řekl místostarosta Šumperku Karel Hošek.

Na sedmimilionovou akci město čerpalo dotaci ve výši čtyři miliony korun.

Revitalizace lesoparku Cihelna ve středu 7. září 2022
Revitalizace Cihelny začala. K zemi jde několik set stromů

Úprava čeká ještě vjezd do lesoparku u ulice Bratří Čapků. Terén zde rozjezdila těžká technika. Během letní sezony v tomto místě pracovníci doplní hlínu a zasejí trávu.

Obnova lesoparku měla pokračovat v další etapě, která obnášela dokončení chodníků, instalaci mobiliáře nebo vodního prvku. Současné vedení města však narazilo na problém.

„Vytáhli jsme z šuplíku podklady, ale byla to jen studie, podle níž se nedá provést soutěž na zhotovitele. Navíc v sobě nesla riziko, že bychom museli dotaci vracet. Kdybychom podle ní postupovali, možná bychom museli vracet čtyři miliony korun,“ řekl Karel Hošek.

Přibyde cesta na Bludoveček

Město proto současnou etapu administrativně uzavře a poté bude s poskytovatelem dotace a Agenturou ochrany přírody a krajiny řešit další možné úpravy v lesoparku.

Šumperský místostarosta Karel Hošek (v černém saku) u olomouckého krajského soudu.
Místostarosta Šumperku u soudu. Řeší možný dotační podvod

„Mrzí nás, že se neudělalo schodiště a napojení na Bludoveček. Lidé teď chodí přes pole. Počítalo se se schodištěm na ulici Muchova. Nesmí být betonové, kovové by bylo velmi drahé. Budeme řešit záměr dřevěných stupňů nebo dřevěného schodiště. Během letoška dokončíme přípravu,“ dodal místostarosta Hošek.