Opuštěnému letnímu divadlu v horní části Smetanových sadů vdechly život spolky, které zde začaly pořádat různé akce. Tou nejbližší bude v pátek 21. června divadelní festival amatérských souborů v rámci cyklu Park žije. Městská kulturní zařízení budou v „letňáku“ letos premiérově pořádat pravidelná promítání letního kina.

A to i přesto, že letní divadlo je chátrající stavbou, kterou léta devastovali vandalové.

„Loni jsme se hodně potýkali s elektřinou, která ještě nebyla znovuobjevena, takže jsme tahali prodlužovačky z IPOSu. Povrch jeviště je ve špatném stavu. Dávali jsme tam nějaké nové dlaždičky, zametali jsme střepy,“ popsala Nika Liberdová z organizace EduArt, která divadelní festival spolupořádá.

Chybějící zázemí a elektřina

Hodně by podle Niky Liberdové pomohlo, kdyby v objektu fungovalo zázemí.

„Vespod jsou prostory, které by se daly využít k uskladnění něčeho, účinkující by se tam mohl převlékat,“ poznamenala.

Na tom problému chybějícího zázemí se shodne s ředitekou Městských kulturních zařízení (MKZ) Jeseník Petrou Fusovou.

„Prostory uvnitř objektu jsou v hodně špatném stavu. Chtěli jsme tam skladovat techniku, ale zvažujeme, jestli ji tam kvůli vlhku nechat. Také řešíme posezení v parku. Piknikový způsobe je super, ale starší lidé by s tím mohli mít problémy,“ řekla ředitelka MKZ.

Podle starostky Jeseníku Zdeňky Blišťanové bylo velkým přínosem, že se u divadla podařilo objevit funkční přípojku elektřiny.

„Byl tam také statik, který konstatoval, že betonová konstrukce je v pořádku a mohou se tam pořádat představení. To je základ pro bezpečnost,“ sdělila starostka.

Město podle jejích slov chce letní divadlo rekonstruovat, nyní však na to nemá peníze. Účinkující i návštěvníci by se mohli v dohledné době dočkat alespoň funkčních toalet. „Voda tam zavedená je. Dát tam dveře a samotné toalety nebude tak nákladné,“ uzavřela starostka.