Důvodem je rekonstrukce krytého bazénu, který je součástí areálu. Konečné slovo bude mít ve středu odpoledne zastupitelstvo, které bude jednat v kině Retro.

Dokončit technologii úpravy vody pro venkovní bazény by se možná podařilo stihnout, ale kvůli dvěma měsícům provozu by se o rok zkrátila záruční lhůta. „Přijít o takovou dobu záruky kvůli tomu, aby si lidé v létě zaplavali, se nevyplatí. Navíc by město muselo letní provoz dotovat, městskou kasu by to stálo přes půl milionu korun,“ vysvětluje důvody místostarosta Lubomír Sommer.

Oprava krytého bazénu, který muselo město uzavřít v květnu 2007 kvůli narušené statice, začala loni v listopadu a skončit by mohla v září 2010.

„Letní provoz venkovních bazénů byl od začátku nereálný. Stovky lidí by se pohybovaly v těsné blízkosti stavby. Něco jiného to bude příští léto, kdy krytý bazén sice ještě nebude hotový, ale už se bude pracovat jen uvnitř,“ řekl projektant stavby Miloslav Tempír. Podle jeho názoru by se ani do léta nestihla stavba nové trafostanice, kterou musí vybudovat ČEZ.

Celá rekonstrukce má dvě etapy. Ta první za zhruba 120 milionů korun by měla skončit v září 2010. Její součástí je stavba nové haly nad závodním bazénem se šesti drahami a generální oprava vstupní budovy s kancelářemi, šatnami a saunou.

V současné době se pracuje na demolici skeletu haly. Nový skelet je už vyrobený, jakmile to počasí dovolí, začne jeho montáž.

Teprve ve druhé etapě, která je na první nezávislá, by za dalších 78 milionů korun mohla vyrůst další hala s rekreačním bazénem a vodními atrakcemi.

Rekonstrukci bazénu provádí postřelmovská firma Renostav.

Město má zatím k dispozici jen 21 milionů z dotace od státu a kraje. Aby první etapa mohla v příštím roce skončit, musí město dát dohromady zbývajících téměř sto milionů - z dotací, vlastních zdrojů či úvěru.

Hned na počátku rekonstrukce plaveckého areálu museli stavbaři řešit nepříjemný problém, kdy při výkopu základů pro suterén nové haly překopli staré litinové potrubí s přívodem vody do venkovních bazénů.

„Potrubí bylo jinde, než ukazovaly plány. Bazén se stavěl v 70. letech v takzvané akci Z, takže se tomu ani moc nedivím,“ řekl Miloslav Tempír.

Stavbaři museli bazén vypustit, pak ho znovu napustili a potrubí zaslepili. Po dokončení nové technologie bude přívod vody do venkovních bazénů napojen jinak. V zimě musí být v bazénech voda, jinak by se kachličky poškodily. „Část jich u povrchu popraskala, ale to se děje každou zimu. Není to nic, co by bazén znehodnotilo,“ vysvětlil Tempír.