Problematickou situaci řeší Technické služby Jeseník, které provozují místní koupaliště.

„Letos nemůžeme sehnat plavčíky. Máme čtyři, stejný počet nám chybí. Dali jsme inzerci na Facebook, web, střední školy, lidi sháníme přes různé známé,“ popsal ředitel společnosti Jaroslav Ryčl s tím, že situace se horší každým rokem.

Nároky na plavčíky nejsou velké. Adept musí mít osmnáct let a před nástupem absolvovat několikahodinový kurs.

„Loni jsme nabízeli mzdu osmdesát korun na hodinu a plavčíky platili, jen když byli v práci. Pokud pršelo, nikoli. Letos tyto záležitosti budeme muset řešit,“ řekl Ryčl.

Ani pokud by se potřebný počet plavčíků nepodařilo sehnat, omezení provozu koupaliště nehrozí.

„Byli bychom schopni poskytnout lidi od nás z ústředí, ale nebylo by to šikovné,“ dodal ředitel Ryčl.

Situace v Šumperku a Zábřehu?

Personál na Bratrušovské koupaliště v Šumperku už shání městská firma, pod kterou venkovní plavecký areál spadá.

Ucházet se mohou studenti, u nichž je podmínkou pouze věk nad osmnáct let. Proškolení brigádníkům organizace zajistí.

„Najít na sezonu plavčíky je všeobecně problém ve všech městech. Oslovili jsme také bývalé zaměstnance Aquacentra, které jsme kvůli rekonstrukci krytého bazénu museli loni propustit, někteří nastoupí. Loni jsme brigádníkům nabízeli náhradní práci, pokud venkovní koupaliště nebylo kvůli špatnému počasí v provozu a zajistili jim tak příjem,“ vysvětlil ředitel společnosti Šumperské sportovní areály František Šmejkal.

S brigádníky by naopak neměly nastat potíže v Zábřehu, kde se po mnohaleté pauze otevřel opravený venkovní plavecký areál loni.

„Se studenty se snažíme pracovat dlouhodobě, ti, kteří jako plavčíci nastoupili loni, zůstávají i letos. Je velkou výhodou, že už tu práci znají,“ řekl šéf zábřežského bazénu Milan Štencl.