Silnici z Libiny do Obědného lemují aleje ovocných stromů. Zatímco třešně už spíš přezrávají, o pár metrů dál se rýsují malé hruštičky. Na ořešáku visí vlašské oříšky, které prakticky všude jinde pomrzly.

Ovoce může získat každý. Stačí zajít na příslušné cestmistrovství a k očesání si ho zakoupit. Stojí pakatel. Celý strom vyjde na sto korun.

„Kupující dostane list papíru s označením, který si má připevnit na strom. Doporučujeme papír zalaminovat a připevnit na strom lepicí páskou zhruba čtrnáct dnů před sklizní. Prodaný strom občanům nehlídáme,“ popsala postup mluvčí Olomouckého kraje Alena Minxová. Krajská správa silnic stromy obhospodařuje.

Hrušně si už rezervují

Na jedné z hrušní pod libinským nádražím už visí cedulka, že si ji zakoupil zájemce z nedalekého Dlouhomilova. Cedulek bude zřejmě postupně přibývat, ale ne všude. Zatímco Libina zůstala ničivých mrazů víceméně uchráněna, za kopcem v třešňové aleji mezi Nedvězím a Rohlí úrodu nízké teploty zničily.

„Dokud je na Pradědu sníh, proudí tu studený východní vzduch. Vegetace u nás proti jiným částem republiky nastupuje později a proto jsme chráněni proti mrazu,“ vysvětlil Michal Horáček, vedoucí provozu Pragerových sadů v Libině unikátnost zdejší lokality.

Zájem o úrodu ze stromů u silnic zůstává víceméně stejný. Ovlivněn bývá aktuální úrodou, ale třeba i výkupní cenou ovoce. „Největší zájem je v oblasti Hranic na Moravě. Nikde neprodáme všechny stromy, většinou podaří se prodat do zhruba deseti procent vhodných stromů,“ uvedla Alena Minxová.

Sami silničáři ovoce nečešou. Pokud ho lidé nesklidí, shnije na stromech nebo pod nimi.

Levný zdroj ovoce však postupně zmizí.

Řada stromů je starých a usychá. Náhrada za vykácené aleje nebývá na některých místech žádná, jinde jsou vysázeny neovocné druhy stromů. „Pokud obnovujeme ovocné stromy, používáme častěji zplaněné druhy,“ dodala krajská mluvčí.

Krádež ovoce bývá přestupek

A co se stane, pokud někdo ovoce sklidí bez povolení? Žádný volně přístupný strom by neměl být česán bez povolení majitele. Pokud si někdo utrhne hrušku nebo pár třešní do pusy, postih je prakticky nevymahatelný. Když silničáři někoho vidí, neřeší to.

„Pokud jde o česání celého stromu nebo více stromů, může vyzvat k ukončení této činnosti náš pracovník, nebo upozorní polici. Pokud nedojde k poškození stromů, jde téměř vždy o přestupek. Riziko odhalení při neoprávněném česání je nízké. V mimopracovní době kontroly neděláme, jestli někde zasáhne Policie bez našeho upozornění nevíme,“ dodala Alena Minxová.