Její Jasnost Maria-Pia Kothabauer působí jako mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Lichtenštejnského knížectví v Rakousku, České republice a také u úřadů OSN a OBSE ve Vídni. Je vzdálená sestřenice současného panujícího knížete Hanse Adama II. V současné době Její Jasnost, což je dle etikety správné oslovení princezny, podniká třídenní cestu po Moravě.

Velvyslankyně Lichtenštejnského knížectví se zajímala především o zámek, kam hned z obecního úřadu zamířila.

„Můj otec do roku 1945 na zámku ve Velkých Losinách žil, někdy nám vyprávěl, jak zde vypadal jeho poslední den, byla to tehdy neděle.  Před odjezdem prošel zámek, zamířil na mši, a obědval s farářem. Vzpomínky na zdejší region má i moje teta, která chodila v Šumperku do školy," řekla Marie-Pia Kothabauer, která se narodila v roce 1960 ve Vídni jako dcera Karla Alfréda prince z Lichtensteinu a Agnes Christiny arcivévodkyně Rakouské.

„Velvyslankyni jsme věnovali knihu o naší obci a pamětní minci, ona nám naopak víno z rodinných sklepů a zápis do kroniky. Bylo to zajímavé setkání," řekl starosta Velkých Losin Norbert Pfeffer (ČSSD).

Liechtensteinům, jednomu z nejvýznamnějších šlechtických rodů, patřily například zámky Lednice, Valtice, Šternberk, Úsov, Velké Losiny, Kostelec nad Černými lesy, Lanškroun, Rumburk a také rozsáhlé pozemky a statky.

Panství Velké Losiny koupil Karel z Liechtensteina od Žerotínů v roce 1802 a zámek pak rodině patřil až do roku 1945, kdy byl veškerý majetek rodu v českých zemích zkonfiskován podle Benešových dekretů. Rodina pak odešla do zahraničí.

Lichtenštejnsko je jeden z nejmenších států Evropy, leží na svazích Alp a v údolí Rýna. Šlechtická rodina dnes čítá přes stovku členů, z nichž jen část žije v Lichtenštejnském knížectví. Současným knížetem a hlavou rodu je Hans Adam II, který Velké Losiny navštívil před dvěma lety.