Do terénu vyrazilo v uplynulých týdnech na Šumpersku a Jesenicku okolo 650 skupinek dobrovolníků. Zaklepaly na dveře tisíců domácností.

„Třem králům vždycky nějakou tu korunu přispěji. Znám práci Charity i lidi, kteří u nás koledují. Chodí pravidelně už několikátý rok,“ řekla Marie Polášková ze Šumperku.

Na Šumpersku lidé do sbírky věnovali 833 tisíc korun.

„Rádi bychom podpořili Centrum pro rodinu v Šumperku či spolek ONŽ – pomoc a poradenství pro ženy a dívky. Část peněz poskytneme na přímou pomoc pro lidi, kteří se ocitnou v hmotné nouzi,“ přiblížila záměr na využití letošního ročníku sbírky ředitelka Charity Šumperk Jana Bieliková.

I z jeden a půl milionu korun, který darovali obyvatelé Zábřežska a Mohelnicka, půjde část na přímou pomoc lidem ve složité sociální a životní situaci.

„Z výtěžku chceme rovněž podpořit domácí zdravotní a paliativní péči. Budujeme mobilní hospic pro ty, kdo chtějí důstojně zemřít doma mezi svými,“ sdělil ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger. Část peněz půjde i na rozvoj projektu zaměřeného na podporu lidí s psychickým onemocněním.

Jesenická Charita hodlá místní část výtěžku sbírky použít na dofinancování rekonstrukce domova pokojného stáří svatého Františka v Javorníku.

„Půjde o kompletní rekonstrukci celého domu. Budou se dispozičně měnit pokoje, ke každému se bude přidružovat toaleta a koupelna. Sníží se i kapacita domova,“ řekla ředitelka Charity Jeseník Helena Paschkeová. Stavba by měla začít v létě, práce budou trvat rok a půl.

Kolik věnovali do Tříkrálové sbírky lidé ve vaší obci? Velký přehled najdete v úterý 23. ledna v tištěném vydání Šumperského a jesenického deníku.