Rekonstrukce cenných varhan je ale finančně náročná, farnost se do opravy mohla pustit až po několika letech sbírek. Nyní nabízí takzvanou adopci píšťal pro obnovené varhany. Finančně tak mohou přispět jednotlivci, rodiny, skupiny, organizace i firmy.

Všichni po zaplacení obdrží pamětní list a potvrzení pro odpočet daně. Výše daru za jednotlivé píšťaly se velmi liší, částky se pohybují od osmi set korun až po deset tisíc korun.

Obnovení všech ale v součtu vyjde na půl milionu korun. Tabulku s rozpisem píšťal určených pro adopci lze najít na webových stránkách farnosti.

„Celková oprava bude stát přes milion korun. Všichni dárci budou uvedeni na pamětní desce na kúru kostela,“ uvedl duchovní správce farnosti Vladimír Jahn. Oprava by měla skončit v září.

Varhany v kostele sv. Matouše z roku 1889 jsou dílem varhanářského mistra Karla Boromejského Antonína Neussera z Nového Jičína. Podle odborného posudku se jedná o jedno z jeho nejlepších děl, není vyloučeno, že bude časem zařazeno mezi kulturní památky.

Při jarním úklidu v Šumperku občas musí odtáhnout z čištěných ulici i parkující auta. Ilustrační foto
Jarní úklid v Šumperku se odkládá, kvůli zimě
Nepříjemnému stoupání přes Bludovský kopec se řidiči po stavbě obchvatu Bludova vyhnou
Obchvat Bludova? Začal výkup pozemků, stavba dostala odklad