Darovat krev bude je možné v době od šesti do dvanácti hodin. „Zájemci se mohou také objednat na telefonním čísle 583 333 814 –15 v Šumperku nebo 554 700 212 v Bruntále,“ řekla Marie Urbánková, ředitelka Transfuzní služby s tím, že v rámci této celorepublikové akce nebudou dárci krve potřebovat lékařské doporučení.

Lékaři je před odběrem vyšetří přímo na místě. O průběhu akce bude po celý den informovat stanice Českého rozhlasu a pro dárce budou připraveny drobné dárky.

Bezpříspěvkovými dárci se mohou stát lidé ve věku od osmnácti do šedesáti let. Pro darování krve musejí být naprosto zdraví a ani v minulosti neprodělat žádné onemocnění jater, ledvin nebo srdce.

Vhodnost konkrétního dárce posoudí na Transfuzní službě individuálně lékař. Den před odběrem by měl dárce hodně pít, nejíst tučná jídla, nepít alkohol a ráno může lehce posnídat.

Naposledy se uskutečnilo na Transfuzní službě Šumperk darování krve s Českým rozhlasem 10. září a bylo velmi úspěšné. Krev přišlo darovat více než sedmdesát dárců, z toho téměř dvacet bylo u odběru úplně poprvé.