„Naše původní stanovisko musíme jen potvrdit. Pobočku v Javorníku klienti využívají stále méně. Dlouhodobě vykazuje snižující se počet návštěv. Proto jsme se rozhodli její provoz 28. června 2017 ukončit,“ napsal v dopise starostovi města Jiřímu Jurovi předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

Odchod banky z města vnímá řada místních jako ztrátu.

„Chybět mi bude, zrušila jsem zde dva účty,“ řekla například Věra Dopitová.

Starosta Javorníku se pokoušel vyjednávat o zavedení expozitury s jinými bankami, avšak neúspěšně. Spořitelna nechala ve městě v provozu bankomat. Jednou týdně do své bývalé pobočky též vysílá pracovnici z Jeseníku jako mobilního bankéře. Z titulu poradce majitelů účtů však nemůže od klientů přijímat hotovost.

To představuje komplikaci například pro živnostníky, kteří potřebují do bank odevzdávat tržby.

„Mám neoficiální informaci, že se v Javorníku uvažuje o instalaci vkladového bankomatu. To by znamenalo alespoň jisté zlepšení služeb,“ poznamenal starosta Jura.

Kdo nechce dojíždět na pobočku Spořitelny do třicet kilometrů vzdáleného Jeseníku, má jedinou možnost. Posledním finančním ústavem v Javorníku zůstala Poštovní spořitelna s pobočkou v budově České pošty.

Opravená silnice přes Červenohorské sedlo přitahuje motorkáře. Na sedle se otáčejí a pouštějí se zatáčkami do údolí Desné.
Kvalitní asfalt v zatáčkách přitahuje na sedlo motorkáře
Kavárník Jiří Giesl ve svém oblíbeném podniku Pikola.
Mým cílem je oživit historickou část Šumperka, říká kavárník