„My, níže podepsaní občané žádáme, aby byl altán ve Smetanových sadech zachován. Tento objekt je v současné chvíli v takovém technickém stavu, že návštěvníky parku neohrožuje na zdraví a je aktivní součástí vyžití návštěvníků parku. Plánovaná rekonstrukce parku neohrožuje na zdraví a je aktivní součástí vyžití návštěvníků parku. Plánovaná rekonstrukce parku by měla altán zakomponovat jako stěžejní bod obnovy parku s tím, že by měly být na altánu provedeny úpravy, které zvýší jeho estetickou hodnotu," uvádí se v textu.

Petice přišla na šumperskou radnici loni v létě, její organizátoři v prosinci doručili další arch s dalšími jmény zastánců altánu.

O altánu se šumperští zastupitelé dohadují již přes půl roku, někteří jsou pro jeho zachování, případně opravu. Jiní zastupitelé se zase domnívají, že vhodnější bude stavbu zbourat a nahradit jí fontánou. Radnice nechal zpracovat architektonické studie pro obě varianty. „Osobně jsem pro to, aby byl altán zrekonstruován do původní podoby. Stavba byla kdysi menší a dřevěná. Ale je to samozřejmě otázka peněz, město nyní musí investovat do důležitějších věcí," řekl zastupitel Petr Krill (ODS).

Veřejné projednání podoby Smetanových sadů se konalo už loni v březnu, účast šumperských občanů ale nebyla nijak valná. Zastupitelé se hodlají o altánu bavit ještě tento týden. „Půjde o neveřejnou schůzku zastupitelů, na které se o altánu rozhodovat nebude, bude to jen porada či debata. Oficiálně se tento bod dostane na program zastupitelstva v březnu," sdělila mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

Celý projekt obnovy parku je rozložen na dva roky a vyžádá si kolem 16 milionů korun. Kromě obměny stromů, které se začaly kácet letos v lednu, se bude jednat také o nové herní prvky, výsadbu květinových záhonů, lavičky i výměnu veřejného osvětlení.