Předchozí žádosti ze září 2008 a z března 2009 zamítli, občané se obrátili na soud a neuspěli. Soud řekl, že referendum se konat nemůže, protože by výsledek mohl zavázat město k protiprávnímu jednání – k porušení smlouvy.

O referendum žádá opět stejná skupina.

V přípravném výboru referenda je na příklad zastupitel Jiří Černý (KSČM) nebo Pavel Trhal, který je zároveň jedním z žalobců domáhajících se zrušení smlouvy mezi městem a Wanemi.

Referendum je pro odpůrce stavby jednou z cest, jak celému projektu zabránit. Ve středu totiž dojde na lámání chleba: zastupitelé mají schvalovat konečný prodej pozemků firmě, k němuž město zavazuje smlouva z roku 2006.

Hlasovat budou také o prodeji dalších pozemků v průmyslové zóně pro Wanemi a o nové smlouvě o spolupráci. Ta firmu zavazuje mimo jiné k podpoře kultury a sportu ve městě ve výši 100 milionů během deseti let, město pak zavazuje k součinnosti při budování celého projektu.

#nahled|https://g.denik.cz/58/15/wanemi_vizu_0907_02_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/58/15/wanemi_vizu_0907_02.jpg|Tak by podle vizualizace projektu měla vypadat papírna a teplárna firmy Wanemi v průmyslové zóně v Zábřehu. Udroj: firma Wanemi#

Odpůrci projektu označují tuto poslední smlouvu za kolaborantskou a zastupitele, kteří záměr podporují, za loutky v rukou Wanemi.

„Má vůbec toto zastupitelstvo mandát, aby nevypověditelnými smlouvami zavazovalo všechna zastupitelstva budoucí, a to navíc těsně před volbami? Pokud tito wanemizastupitelé nejsou loutkami a lokaji, proč si věc nedají do svých volebních programů a nenechají rozhodnutí na voličích? Proč tak spěchají a svolávají se kvůli Wanemi o prázdninách?“ ptá se zmocněnec přípravného výboru Pavel Trhal.

Naráží na to, že v případě prodeje pozemků firmě Wanemi město Zábřeh mění za pochodu svá vlastní pravidla. Běžně totiž prodává pozemky pro podnikatelské záměry teprve tehdy, když má investor územní rozhodnutí.

A to firma Wanemi zatím nemá a nejspíš ho nestihne vyřídit ani do podzimních voleb, které mohou názorové složení zastupitelstva zcela změnit.

Wanemi: Bez záruk se jednání protahují

Mluvčí firmy Wanemi Petr Vintrocha vypočítává několik důvodů, proč firma na prodej tak spěchá.

„Potřebujeme dokončit jednání s dodavateli složité technologie za miliardy korun. Oni chtějí záruku, že na to máme finance, a banky, s nimiž o úvěru jednáme, zase chtějí záruku, že pozemky jsou opravdu naše. Bez záruk se jednání protahují a projekt může nabrat další zpoždění. Všichni včetně našich budoucích dodavatelů a odběratelů také sledují v tisku problémy kolem projektu a ty je znejišťují,“ řekl Vintrocha.

Dodal, že blížící se konec volebního období také hraje roli.

„Nechceme žádné soudní tahanice kolem dodržení smlouvy, i když jsme si jisti, že bychom soud vyhráli. Investice by ale nabrala další zpoždění,“ řekl Vintrocha.