V loňském roce lidé v Olomouckém kraji odevzdali společnosti ASEKOL zabývající si zpětným odběrem a recyklací elektroodpadu průměrně 1,49 kilogramu starých elektrozařízení. Oproti minulému roku sběr klesl o 2 procenta, což je druhý nejmenší pokles ze všech krajů.

„Letos přineslo starý spotřebič několik desítek lidí. Většinou šlo o bílé elektrospotřebiče,“ uvedl Jiří Šilha majitel prodejny v Dubu nad Moravou. Na rozdíl od některých jiných obchodníků nepožaduje doklad o tom, že spotřebič byl zakoupen v jeho prodejně. „To určitě ne. Pokud si koupí nový a potřebuje se zbavit starého, my se o likvidaci postaráme. Jsou to naši zákazníci,“ poznamenal obchodník.

Olomoucký kraj spadá s 1,49 kilogramu vybraného elektroodpadu na osobu přibližně do celorepublikového průměru. V porovnání s ostatními kraji dopadl loni nejlépe Zlínský kraj, kde každý občan dokázal společnosti ASEKOL odevzdat k recyklaci 2,17 kilogramu elektroodpadu. Nejméně se naopak vytřídilo v Ústeckém (1,03 kg) a Karlovarském (1,10 kg) kraji. Olomoucký kraj se s vybranými 1,49 kg elektroodpadu řadí přibližně do republikového průměru.

V loňském roce lidé poprvé po pěti letech, kdy se v České republice, elektroodpad systematicky začal sbírat, odevzdali k recyklaci méně elektroodpadu než v předchozích letech. Ve srovnání s rokem 2009 jde přibližně o osmiprocentní pokles.

„Za příčinu mírného poklesu můžeme pokládat stále se projevující ekonomickou krizi. Z důvodu úspor domácnosti prodlužují dobu používání zařízení, což se projevuje v menší frekvenci nákupů nového modelu. Například ještě v roce 2006 si domácnosti pořizovaly novou televizi průměrně jednou za osm let, v současné době jsou však v 55 procentech domácností televize běžně starší více než 10 let,“ vysvětluje Marek Kovářík, regionální manažer společnosti ASEKOL.

I přes pokles sběru zaznamenala společnost ASEKOL zvýšení podílu sebraného drobného elektra na celkovém množství odebraných zařízení na 22,5 procenta. Zásluhu na tom mají stále více zaváděné nádoby na drobný elektroodpad. „V Olomouckém kraji je k dnešnímu dni umístěno 418 nádob na drobná elektrozařízení, v České republice potom téměř 5 000 nádob. Kromě E-boxů, což jsou speciální nádoby na drobný elektroodpad umísťované na úřadech nebo ve firmách, jde o nádoby ve školách zapojených do edukačního programu Recyklohraní,“ uvedl Kovářík.

Obyvatelé Olomouckého kraje začínají využívat i nových červených kontejnerů umísťovaných vedle dalších barevných nádob určených pro papír, sklo či plasty. V současné době jsou v Olomouckém kraji 39 kontejnerů a v průběhu roku budou umisťovány další kusy. Do konce roku 2011 by v Olomouckém kraji mělo být instalováno kolem 60 kusů těchto nádob. Celkové náklady vynaložené na projekt v kraji se vyšplhají na částku přes 1 029 000 korun.

„Červené kontejnery považujeme za velký přínos pro jednotlivé obce, města i celý kraj. Jsou zajímavým doplněním aktivit kraje zaměřených na podporu a rozšiřování služeb v oblasti recyklace elektroodpadu a přibližování třídění k občanům. Jsme rádi, že se obyvatelům v kraji díky červeným kontejnerům zjednoduší odevzdání starých elektrospotřebičů a zároveň přispějí k ochraně životního prostředí,“ uvedl Pavel Horák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Celkově ASEKOL loni v Olomouckém kraji vybral přes 957 tun elektroodpadu, v celé České republice 16 547 tun. Olomoucký kraj je v přepočtu na osobu, 1,57 kilogramu, lehce pod celostátním průměrem. Přitom ještě v roce 2006 byl sběr v regionu pouhých 0,34 kilogramu na osobu.