„Incidentů s bezdomovci už byla celá řada, obtěžují kolemjdoucí, žebrají, povalují se zde. Lidé mají strach děti poslat pro něco do obchodu. Sám městskou polici často volám, ale i když strážníci bezdomovce napomenou, není to moc platné," řekl jeden z autorů petice Jan Kraus, který v Temenici provozuje nekuřáckou vinárnu.

Problémem je i asijská večerka, kde je k sehnání levný alkohol, také před tímto obchodem bývá rušno. „Tam se neshlukují jen bezdomovci, ale i party lidí, kteří hned u vchodu popíjejí, někdy už od rána. Není příjemné se těmto skupinkám stále vyhýbat, navíc po sobě nechávají nepořádek," zlobí se Jana Zajícová, která na sídlišti bydlí.

Petiční archy nyní zahrnují tři stovky podpisů, další denně přibývají. „Asi nebude problém jich sehnat tisícovku, pak petici doručíme na radnici. Žádáme, aby byl vydán zákaz pobytu a konzumace alkoholu na veřejných místech v této lokalitě," dodal Jan Kraus.

Městská policie má zatím jen možnost uložit blokovou pokutu, pokud se pijáci se svými plastovými láhvemi vína uchýlí na autobusovou zastávku. Ta je hned před obchody.   „Zákaz konzumace alkoholu se vztahuje i na všechny kryté autobusové zastávky ve městě. Hlídky do Temenice jezdí, kontrolují například i domy s pečovatelskou službou, aby se bezdomovci v těchto prostorech nezdržovali," konstatoval ředitel šumperské městské policie Zdeněk Dočekal.

Je velmi pravděpodobné, že radnice nespokojeným lidem v jednom bodu vyhoví a prostor před temenickými obchody zařadí do obecně závazné vyhlášky. Ta obsahuje seznam míst, kde platí prohibice. Nedávno do zmíněné vyhlášky přibyly dvě lokality, u vietnamské večerky v ulici Čs. Armády a u podobného obchodu na roku ulic Generála svobody a Tatranské. Také tam si lidé stěžovali na hlučné konzumenty alkoholu, kteří po sobě nechávají kupy odpadků.

Temenická petice ovšem také obsahuje požadavek, aby radnice vydala bezdomovcům zákaz pobytu před prodejnami. To ovšem město udělat nemůže.  „Až petici obdržíme, určitě ji projednáme, ale zakázat někomu pobyt nelze, to odporuje listině práv a svobod," sdělil tajemník šumperské radnice Petr Holub.