„Do té doby by radar byl určitě řešení, auta tu jezdí nepřiměřeně rychle. Přechod zde máme jen jeden, dostat se na druhou stranu silnice je problém. Stává se, když auto chodci zastaví, druhé ho začne předjíždět. Není to bezpečné,“ popsala Eva Lavičková z Libivé. Rodiče své děti tak přes cestu musejí doprovázet.

„Mám osmiletou dceru, v jejím věku jsem běžně chodila sama ven. Tady to ale kvůli provozu vůbec nejde,“ dodala Eva Lavičková.

20 000 aut denně

Přímo v osadě se už stala řada vážných nehod, jednu z nich připomíná pomníček hned u cedule s názvem obce. Místním lidem pod okny jim denně projede kolem dvacet tisíc aut.

„Provoz za poslední roky velmi zesílil a to i v noci, pociťujeme to všichni, co máme domy u cesty. Když projede kamion, v kuchyni mi cinkají sklínky. Na jaře se navíc přidávají motorkáři, když jich jede skupina, je to obrovský rámus a padesátkou také většinou nejezdí,“ vysvětlil předseda osadního výboru Miroslav Krejčí.

Petice za obchvat

Lidé chtějí, aby by se obchvat Libivé projektoval samostatně a neřešil se až s plánovaným úsekem dálnice Mohelnice – Staré Město. Tato stavba se totiž připravuje přes deset let a stále je prakticky na začátku. Poslední petice kvůli obchvatu se podepisovala loni na podzim, uskutečnila se také řada jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic.

„Nyní se na zastupitelstvo chystáme znovu, rádi bychom našli nějaké dočasné řešení. Osobně příliš nevěřím, že by se obchvat začal stavět už za šest let,“ konstatoval Miroslav Krejčí.

Snahy místních podporuje i mohelnická místostarostka Jana Kubíčková.

„Vím, že to lidé v Libivé nemají jednoduché, cesta se přechází špatně. Ale nejde o to jen umístit radar. Problém je pro nás zatím agenda spojená s vymáháním pokut. Vše je zatím v jednání, budeme se snažit pomoci,“ uvedla Jana Kubíčková.