Doplatek od státu má po zaplacení nákladů na bydlení a služeb člověku či rodině zajistit, aby jim zůstaly peníze na živobytí. Již nyní novela čelí kritice, majitelé ubytoven ceny zřejmě nesníží a lidé si tak budou muset platit střechu nad hlavou z peněz na jídlo.

„Bude to problém. Ale je chyba, když se všichni lidé na ubytovnách hází do jednoho pytle, někteří mají snahu si najít práci i jiné bydlení. Jenže zpravidla narazí, naposledy když paní s dětmi nezískala pronájem jen proto, že bydlí na ubytovně, což majitelku bytu odradilo," míní Jaroslav Pavelka, který provozuje ubytovnu v Zábřehu a domnívá se, že snahou zákonodárců je ubytovny zlikvidovat.

„V tom případě by ti lidé měli dostat náhradu, vyhnat je na ulici není řešení. Je to nyní pro ně velká nejistota," konstatoval Jaroslav Pavelka.

Už nedávno měly obce získat bič na problémové obyvatele ubytoven. K doplatkům na bydlení v registrovaných ubytovacích zařízeních radnice měly vydávat své stanovisko a buď jeho proplacení schválit či zamítnout. Mohli by tak prakticky rozhodovat, koho ve městě či vesnici na ubytovně chtějí či nechtějí mít. Tento postup, který se dostal loni do zákona jako pozměňovací návrh, ale rozporovalo ministerstvo vnitra a označilo jej jako protiústavní. Z takzvaného biče se tak po několika týdnech stal cár papíru.

V Zábřehu se ještě přitom před několika měsíci radní chopili příležitosti a téměř polovině žadatelů souhlas dát odmítli. Ti pak museli finanční propad řešit jinou dávkou vyplácenou rovněž úřadem práce.

„Nyní sice rada města k jednotlivým žádostem o doplatek na bydlení vydává stanovisko, ale to má pouze doporučující charakter. Úřad práce se jím vůbec řídit nemusí," sdělil starosta Zábřehu František John.

V Šumperku žadatelé z ubytoven dostávali souhlas bez problémů, nově ale radnice vydává také jen doporučení. „Posuzuje se především to, zda dotyčný nedluží na poplatcích městu, jedná se například o pokuty za přestupky," vysvětlila vedoucí sociálního odboru šumperské radnice Blanka Skálová. V Šumperku se nachází sedm ubytoven a bydlí na nich kolem 350 jednotlivců či rodin.