Zábřežští radní odmítli v červnu udělit souhlas s výplatou sociální dávky na bydlení odmítli polovině žadatelů z ubytoven. Ti pak museli finanční propad řešit jinou pomocí vyplácenou rovněž úřadem práce. Ta je ovšem časově omezená. Řada lidí může v lednu či únoru zůstat bez prostředků a ubytovny budou muset opustit.

„Když jsem byl za starostou, tak mi řekl, že žena s dětmi může jít do azylového domu, který ale není pro muže. Já bych tak musel bydlet jinde, rodina by se rozdělila," řekl Petr Jašek.

Naráží na samé potíže

Rodina Petra Jaška se snaží získat jiný typ bydlení, ale naráží na samé potíže.

„Sháníme marně pronájem. Už jsme se jednou měli stěhovat, ale na poslední chvíli z toho sešlo. Podnájem prostřednictvím realitky je pro nás nemožný kvůli vysoké kauci, na kterou nemáme. Potíž je ale také v tom, že do pronájmu si nemůžeme přihlásit trvalé bydliště. Pokud ho tam mít nebudeme, úřednice ze sociálky nám dávky nepřizná," popsal peripetie Petr Jašek, pro kterého je hendikepem tělesné postižení, kvůli němuž prý nesežene práci.

„Problém se týká řady lidí, někteří budou bez dávek v lednu, jiní v únoru. Vůbec nemají představu, jak svou situaci budou řešit. Je možné, že někteří tak skončí na ulici," konstatoval provozovatel ubytovny Pohoda Jaroslav Pavelka.

Všechny žádosti jsme zamítli, říká starosta

Další žádosti o doplatky na bydlení zamítli zábřežští radní tento měsíc. Při posuzování žádostí město přihlíží mimo jiné k tomu, jaký vztah mají žadatelé k Zábřehu, jestli nedluží městu na poplatcích nebo nemají u městské policie evidované nějaké přestupky.

„Všechny žádosti jsme zamítli. Buď žadatelé nebyli ze Zábřehu, nebo byli sice místní, ale zase dlužili městu. Velmi často se ale stává, že úřad práce nakonec sociální dávku přizná i přes zamítavé stanovisko města," řekl starosta Zábřehu František John.

Přestože původně měl být souhlas města nutnou podmínkou k získání dávky, nyní je jen jedním z podkladů při rozhodování.

„Úřad práce může po důkladném prošetření všech okolností rozhodnout o poskytnutí dávky, nebo naopak doplatek na bydlení nepřiznat, pokud důvody, které obec uvedla ve svém nesouhlasném stanovisku, naznačují, že nejde o případ hodný zvláštního zřetele," vysvětlila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Úřady přitom spolupracují se sociálními pracovníky radnic, které také informují, jak o poskytnutí dávky rozhodly. „Sociální pracovníci zde hrají zásadní roli. Přestože Úřad práce ČR doplatek na bydlení i přes nesouhlas obce vyplácí, tak pokračuje ve spolupráci se sociálními pracovníky při hledání jiného vhodného ubytování," popsala současný systém Kateřina Beránková.

Zábřežský starosta John kritizuje celý systém ubytoven. Za největší problém považuje, že příjemci dávek nejsou nijak motivovaní se svou situací něco dělat.

„Současný systém sociální podpory vytváří u jejích příjemců pocit, že na dávky prostě mají nárok a přitom nemají jakoukoliv motivaci poskytnutou pomoc vracet," upozornil František John.

Města získala možnost ovlivnit, kdo bude na ubytovnách bydlet, letos na jaře se změnou legislativy. Souhlas obce měl být pro poskytnutí či zamítnutí dávky rozhodující. V Zábřehu tehdy radní posuzovali sedmapadesát žádostí, třiatřicet z nich odmítli.

Závazné vs. doporučující

Podobným způsobem postupovalo více měst v republice. Některá dokonce omítla veškeré žádosti. Ministr vnitra Milan Chovanec na to zareagoval novým výkladem zákona. Podle něj už není stanovisko města při posuzování žádosti závazné, ale jen doporučující.

Názorový obrat ze strany ministerstva v létě naštval zábřežského starostu natolik, že napsal otevřený dopis vládě. Žádal v něm přehodnocení stanoviska a okamžité řešení situace.

„Pan premiér mně odpověděl v tom duchu, že kdyby se těmto lidem nevyplácely sociální dávky, zůstali by bez prostředků a byli by nucení krást. Taková odpověď mě pochopitelně neuspokojila. Chystá se sice novela zákona, ale opět v ní není nic o tom, že by tito lidé za sociální dávky museli odvést nějakou práci," konstatoval starosta John.

V Zábřehu nyní fungují čtyři ubytovny. Vedle Pohody je to ještě Jamajka, Ekozis a Perla.