Experti zaměří na tři oblasti: regionální rozvoj, úroveň podnikatelského sektoru a kvalitu vzdělávání. To vše s akcentem na Jesenicko.

Diskusní panel Smart region starostům a zastupitelům z Jesenicka naznačí směry, jakými se mají vydat, pakliže ze svých měst a obcí chtějí dělat atraktivnější místa k žití. Inspirovat je k meziobecní spolupráci přijede ředitel Institutu veřejné správy Filip Hrůza. Doporučení, jak na chytře vedený regionální rozvoj, nabídne vědecký pracovník Univerzity Karlovy a spolupracovník Ministerstva pro místní rozvoj Viktor Květoň. Přenést svou zkušenost s úspěšnou neziskovkou koordinující občanskou společnost a veřejnou správu ku prospěchu rozvoje území zkusí zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska Jan Školník. A projekt energeticky soběstačné obce Kněžice představí její starosta Milan Kazda.

Druhý panel Inovativní byznys bude zasvěcen transformaci zdejšího hospodářství. O svůj pohled na problémy a specifika Jesenicka se podělí podnikatel a investor Jiří Hlavenka, manažerka inovací a průmyslu 4.0 ve Škoda Auto Jana Polášek Filová, manažer Inovačního centra Olomouckého kraje Tomáš Dostál a ze společnosti Google vystoupí odborník na digitální transformaci Petr Houzar.

Nad tím, jak dostat do škol na Jesenicku inovativní formy vzdělávání, se ve třetím panelu Moderní vzdělávání zamyslí hned pětice odborníků. Své zkušenosti nabídnou ředitel pražského přírodního gymnázia František Tichý a ředitel Expediční střední SCIOškoly Martin Pietraszek. Těm budou sekundovat Bob Kartous z Pražského inovačního institutu, zakladatel Education.cz Tomáš Jízdný. Pětici diskutérů doplní Petr Vítek. Ten se z pozice člena představenstva Nadace České spořitelny zaměřuje na podporu vzdělávacích aktivit po celém Česku.

Zakladatel platformy positivJE Kamil Kavka neočekává, že konference změní Jesenicko. PositivJE festival místním lídrům nabídne inspiraci, která jim může pomoci dělat okres Jeseník lepším místem pro život.

„Síla tohoto setkání kromě tří devadesátiminutových debat tkví i v tom, že po skončení panelů zůstanou jeho aktéři k dispozici účastníkům konference. Právě možnost osobního setkání může být tou největší přidanou hodnotou akce,“ řekl.

Odpolední a večerní část festivalu bude oslavou Jesenicka jako skvělého místa pro život. V rámci ní vystoupí šest mluvčích, kteří mají k „okresu na severu“ velmi kladný vztah. Patří mezi ně Kateřina Nováková, olomoucká rodačka toho času sládková Pivovaru Cestář z Ostružné, úspěšný designér pyšnící se oceněním Red Dot a rodák z Vidnavy Roman Kvita, majitel vycházející gastronomické hvězdy Jeseníku Čajbaru Pangea, zlatohorák Marian Hefka, bývalá reprezentantka ČR v cyklistice a dnes tělocvikářka na jesenické průmyslovce Veronika Bláhová, exmikulovický vědec Karlovy Univerzity Viktor Květoň a podnikatel s festivalovými náramky Mirek Ambrozy. Všech šest účinkujících potvrdí, že mít okres Jeseník jako místo narození či bydliště není žádným hendikepem.

Po přednáškách bude promítnut absolventský film Martina Chromka z Vápenné. Jeho dokument Chico se zabývá vztahem lokálů ke zdejší přírodě.

Vstupenky na akci jsou stále v prodeji. Do každé z panelových diskusí je k dispozici sto míst.