Pořadatelé akce chtěli příchozím nabídnout výběr toho nejlepšího, co Zábřeh nabízí, ale především možnost si tento prostor prohlédnout. Dvouhektarové území navazující na centrum města totiž jindy nebývá přístupné.

I přes dešťové přeháňky si Perly našly cestu desítky lidí.

„Program kvůli dešti jsme upravovat nemuseli, jen vystoupení orchestru se neuskuteční,“ řekl spoluorganizátor akce Ondřej Pchálek.

Na území mezi rybníkem Oborník a dnešním náměstím Osvobození stávala od poloviny 19. století textilní továrna. Až do poloviny 20. století patřila rodině Brassů. Se samotnou výrobnou byla spjata budova pozdějších kasáren, kostel a park u řeky Sázavy či dělnická kolonie směrem k dnešní ulici 17. listopadu.

„Bylo to skutečné impérium. V roce 1880 fabrika zaměstnávala asi šest set lidí. V té době měl Zábřeh dva a půl, tři tisíce obyvatel. Když si uvědomíte, jak bylo v té době město malé, vypadalo to jako Zábřeh u Brassovy továrny než naopak,“ poznamenal vyučující na zábřežském gymnáziu Milan Kratochvíl.

Závod nepřežil ekonomické změny po roce 1989. Hlavní výroba zde skončila v roce 2005, do dnešních dnů funguje jen produkce netkaného textilu. Okrajové části areálu byly rozprodány mezi různé majitele. Ta centrální byla roky nevyužitá, v roce 2014 byla zdemolována.

„Věřím, že se toto místo povede ve spolupráci s architekty oživit. Jen už ne výrobou, protože areál se v současné době nachází ve středu města,“ řekla předsedkyně představenstva společnosti Perla netkaný textil Jana Lukáčová.

Možné budoucí využití areálu řeší architekt Ondřej Pchálek.

„Myslím si, že by tu měl být úplně normální kus města, který sestává z bytovek, služeb či drobných výroben. Otázka jen je, jak areál správně na město napojit,“ poznamenal.