„Od doby, kdy se zde otevřela večerka, se zde především ve večerních hodinách sdružují party mladistvých, asociálů a bezdomovců, kteří se před večerkou a jejím okolí opíjejí, řvou, vulgárně oslovují kolemjdoucí, močí a odhazují kolem sebe  obaly od alkoholu včetně střepů. Pokud jsou napomenuti, odpovídají vulgárně a ještě se vám arogantně vysmívají," uvedl za petiční výbor Vilém Arzt

Požadavek naštvaných občanů na rozšíření míst, kde je veřejné popíjení alkoholu zakázáno, už projednala městská rada. Doplnění vyhlášky budou schvalovat zastupitelé, ti pravděpodobně budou hlasovat kladně.

„K rozšíření zón, kde je zakázáno popíjení alkoholu, už došlo v Šumperku několikrát a faktem je, že na stejný problém naráží prakticky všechna města v republice. Lidé se ovšem také mylně domnívají, že radnice má pravomoc problémovou provozovnu zavřít. Pokud se ale prodejna nenachází v prostorách města, radnice na to žádné páky nemá," řekl tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Podobně si před časem stěžovali obyvatelé ulice Čs. armády, kde se rovněž před vietnamským obchodem zdržovaly pochybné existence. Lidé poukazovali hlavně na nepořádek, protože konzumenti alkoholu navíc tahali věci z kontejneru na textil, který byl hned vedle prodejny. Město nechalo odpadní nádobu přemístit a lokalitu rovněž zahrnulo do „prohibiční" vyhlášky.

„Postupně se tyto jevy snažíme z centra města vytlačit," konstatoval tajemník Petr Holub.

Podle ředitele šumperské městské policie Zdeňka Dočekala je dohled městské policie nad pořádkem ve městě obtížnou záležitostí. „Samozřejmě se zaměřujeme na místa, kde je konzumace alkoholu zakázána, pokud někoho přistihneme, většinou je z místa vykážeme, případně jim zabavíme alkohol. Pokuta je méně efektivní, je totiž ve většině případů nevymahatelná," konstatoval Zdeněk Dočekal.

Vietnamských obchodů je ve městě celá řada, před každým je obrázek zhruba stejný. Venku postávají skupinky lidí a popíjejí levné pivo či víno. Například před večerkou u obchodního centra v Temenické ulici není nic výjimečného, že si některý zmožený piják schrupne na zemi hned u prodejny. „Raději s dětmi přecházím na druhý chodník, podivní a dost opilí lidé se tu scházejí denně a není to pěkný pohled," řekla Alena Koutná, která bydlí na temenickém sídlišti. V Temenici je ale ještě pití na ulici legální. V Šumperku je nyní patnáct lokalit, kde vyhláška konzumace alkoholu na veřejném prostranství zakázána. Většinou se nacházejí v centru města, jedná se také o obě nádraží, prostor před obchodními centry i parky.