„Mzdy za listopad 2017 budou vyplaceny ve výplatním termínu v polovině prosince,“ slibovala minulý týden firma Moravia Industry. Termín 15. prosince uplynul a na své peníze lidé i o tři dny později marně čekají.

„Výplaty nikomu nedorazily. Nemáme ani výplatní lístky, které by měly přijít den nebo dva předem. Deseti lidem, kteří v Hardu ještě dělají, řekli, že výplaty nedostanou,“ sdělil v pondělí 18. prosince šéf odborů závodu Hard Christos Bulguris.

Doufá, že peníze přece jen ještě dorazí. Poslední mzdu lidé z Hardu obdrželi v polovině listopadu.

Závod ještě na podzim zaměstnával 130 lidí. Spolu se svou mateřskou společností Vítkovice Power Engineering se ocitl v konkurzu. Protože se ho insolvenčnímu správci nepodařilo prodat, rozdal lidem výpovědi.

Zapeklitá situace

Závod i se zaměstnanci však následně koupila firma Moravia Industry registrovaná v Británii. Po složitých peripetiích většině pracovníků na konci listopadu s okamžitou platností zrušila pracovní poměr. Lidem proto nehodlá vyplácet odstupné, ti by navíc neměli nárok ani na podporu v nezaměstnanosti. Které výpovědi nyní platí, v tom nemají jasno ani státní instituce.

„To teď řešíme, je to zapeklitá situace. Někteří lidé dosud ani nevědí, že druhou výpověď dostali. Dlouhodobě nemocní nevědí, kam se mají přihlásit na nemocenskou. Nejsme nikde evidovaní na sociální a zdravotní pojištění,“ popisuje některé problémy Christos Bulguris.

Kam mizí stroje?

Závod Hardu v uplynulých týdnech opustily desítky kamionů se stroji a kovovým materiálem. „Co jsme si zjišťovali, areál už mají vyčištěný,“ poznamenal Christos Bulguris.

Podle firmy Moravia Industry se stroje demontují v halách, které jí nepatří. Pronajímané prostory zmenšuje a techniku sestěhovává do menších prostor. Zbavuje se rovněž nepotřebného materiálu. Z areálu si podle vyjádření firmy odváží materiál jiní vlastníci ze skupiny Vítkovice.

Společnosti Vítkovice Moravia Industry rovněž vrací nevyužívané pronajaté stroje. „Vše potřebné po pokračování výroby samozřejmě zůstává,“ uvedl současný vlastník závodu.

Poslat firmu do insolvence?

Výroba v Hardu nicméně pod novým vlastníkem nikdy nefungovala. Že ji Moravia Industry obnoví, bývalí zaměstnanci nevěří.

Pokud by někdejším pracovníkům Hardu mzdy nepřišly, mohli by firmu Moravia Industry poslat do insolvence. Právní nejasnosti okolo výpovědí může vyřešit zřejmě jen soud. Žaloby zatím lidé nepodali.

„Není se s kým soudit, je to anglická firma. Insolvenční návrhy můžeme podat, jenže si osobně myslím, že mezitím už ta firma nebude existovat. Pak nebude ani s kým se soudit,“ uzavřel Christos Bulguris.