Okres Šumperk je s 12,15 procenty na místě dvanáctém. Pokles nezaměstnanosti zaznamenaly okresy v celé republice.

„Ke zlepšení situace přispěly zejména sezónní práce v zemědělství, stavebnictví, lesnictví i v podnicích zpracovatelského průmyslu. Podílejí se na něm i dotované veřejně prospěšné práce a společensky účelná pracovní místa,“ uvedla Štěpánka Filipová z ministerstva práce a sociálních věcí. V rámci celé republiky je dnes míra nezaměstnanosti 8,7 procenta, Olomoucký kraj má 10,9 procenta.

V Jeseníku se už do květnové statistiky promítlo uzavření místní pobočky OP Prostějov, odkud do evidence úřadu práce přišlo 232 zaměstnanců.

„Skutečný dopad uzavření podniku na míru nezaměstnanosti ale poznáme až na podzim, tedy po skončení sezónních prací, které teď celkovou statistiku vylepšují. Až na podzim se uvidí, kolik lidí vlastně v evidenci zůstane,“ řekl Zdeněk Vrtný z Úřadu práce Jeseník.

V okrese je nejhorší situace na Vidnavsku, kde dlouhodobě neexistují žádné větší firmy s různorodými profesemi. Z obcí okresu mají nejvyšší nezaměstnanost přes 21 procent Bernartice a Bílá Voda.

V poměru počtu uchazečů na jedno volné pracovní místo býval Jeseník dlouho na prvním místě v republice, dnes vedou tabulku Teplice s 68 uchazeči a Jeseník je až devatenáctý.

„Posun Jesenicka na lepší pozici není ale dán tím, že by se tady situace nějak zlepšila. Stav je trvale špatný, ale jinde se ještě výrazněji zhoršil,“ upřesnil Zdeněk Vrtný.

Šumperk: 33 v republice

Okres Šumperk je v poměru počtu 23 uchazečů na jedno pracovní místo na 33. příčce v republice.

„Je znát, že podniky už po tři měsíce začínají pozvolna zase nabírat - zejména pracovníky v dělnických profesích,“ řekl Petr Habich z Úřadu práce v Šumperku.

V okrese Šumperk je trvale nejhorší stav na Hanušovicku, kde je bez práce téměř každý pátý člověk. Dramatická situace je zejména v Jindřichově, kde rok a půl po uzavření místní papírny nemůže najít práci přes 33 procent dospělých obyvatel.