V šumperském okrese bylo na konci prosince 5298 lidí bez práce. To znamená, že míra nezaměstnanosti dosáhla 8,1 procenta a proti listopadu se o 1,1 procenta zvýšila. Situace byla téměř shodná se závěrem předchozího roku 2007. Koncem roku pravidelně zvedá počty ukončení sezónních prací. Rozdíl je ovšem v tom, jaký vývoj se dá očekávat v nejbližších měsících.

„Nezaměstnanost během prvního čtvrtletí vždycky klesala, letos čekáme, že bude naopak stoupat. Podle informací o propouštění ve velkých firmách se do března zvedne až o další dvě procenta. A otázka je, zda trend nebude pokračovat,“ řekl zástupce ředitele Úřadu práce Šumperk Petr Habich.

Jen za první tři pracovní dny ledna se totiž o práci nově hlásilo sedm set lidí - ti se objeví teprve v lednové statistice. Byla mezi nimi mimo jiné stovka zaměstnanců ze dvou zrušených podniků - hanušovického Slezanu a sobotínského výrobce kol, firmy Gartech-CZ.

Únorovou statistiku zase zvedne další avizované propouštění ve dvou podnicích v Rapotíně - v Raposkle a firmě ACC (bývalý VAB Rapotín), ale také v mohelnické Hele a Siemensu. Velkou neznámou, která může s počty na jaře zahýbat, je budoucnost tří závodů Olšanských papíren, které jsou v úpadku a hrozí jim konkurz.

Rozdíl proti přelomu let 2007 a 2008 je i v tom, že strmě klesá počet volných pracovních míst a do těch zbývajících se většina nových uchazečů nedá umístit.

„Během prvního lednového týdne jsme přišli o 150 volných míst - na konci prosince jich bylo 730. Pokud firmy zrovna nepropouštějí, tak nepřibírají. A volná nejsou dokonce ani místa v tradičně nedostatkových profesích, jako jsou soustružníci, svářeči nebo obráběči. Po lidech těchto profesí byla dřív poptávka celý rok, dělaly se na ně i rekvalifikace,“ řekl Habich.

Nepříznivý trend se projevil už v prosinci, kdy se úřadu práce podařilo umístit jen 384 lidí, zatímco v jiných měsících roku to bývalo v průměru nejméně šest set lidí.

Prosincová statistika ukázala další trend: vyrovnal se totiž počet žen a mužů bez práce, zatímco dříve bylo vždycky víc nezaměstnaných žen. Může za to skutečnost, že propouštěly i firmy s převážně mužskými profesemi.

Ze čtyř regionů okresu je na tom nejlépe Šumpersko s mírou nezaměstnanosti 7,02 procenta, nejhůře pak Hanušovicko, kde je 13,65 procenta lidí bez práce. Na Hanušovicku je situace stabilně nejhorší, protože je tam málo průmyslu. Z velkých podniků dnes vyrábí už jen ZKL Hanušovice.

Počty nezaměstnaných podle regionů

počet lidí bez práce Region procento
2273 Šumpersko 7,02 %
1282 Zábřežsko 7,42 %
761 Mohelnicko 7,87 %
577 Hanušovicko 13,65 %
5298 Okres celkem 8,1 %