V nelichotivé statistice ho předstihly okresy Děčín, Karviná, Ústí nad Labem, Chomutov a Hodonín.

Proti květnu se míra nezaměstnanosti na Jesenicku snížila o 1,1 procenta, to je největší pokles ze všech okresů Olomouckého kraje.

Míra nezaměstnanosti je v nejsevernějším okrese kraje 12,9 procenta, což v reálu představuje 2792 lidí bez práce. Je to přes 31 uchazečů na jedno volné pracovní místo.

„Pro situaci na Jesenicku je charakteristická sezónnost prací. V červnu ji tedy vylepšil právě nástup na sezónní práce a umístění uchazečů na státem dotovaná místa veřejně prospěšných prací," vysvětlil Jaroslav Mikšaník z krajského úřadu práce.

.Nezaměstnanost klesla v červnu v celém Olomouckém kraji. V okrese Šumperk se proti květnu snížila o půl procenta; míra nezaměstnanosti 11,2 procenta představuje 7082 lidí bez práce; v republikové tabulce je Šumpercko na patnácté příčce.

V databázi volných míst je nejvíce pracovních příležitostí pro dělnické strojírenské profese – kováře, nástrojaře, slévače a svářeče; dále pro různé pomocné a nekvalifikované síly, řidiče nákladních aut, obchodní zástupce, techniky a kuchaře.

„Letní sezóna se ve struktuře volných míst projevila pouze mírným nárůstem různých stavebních profesí, kuchařů a číšníků, případně pomocných a nekvalifikovaných profesí," sdělil Jaroslav Mikšaník.

Ve srovnání s ostatními kraji je Olomoucký kraj s mírou nezaměstnanosti 10 procent třetí nejhorší za Ústeckým a Moravskoslezským krajem. V červnu nebylo v našem kraji nahlášeno žádné větší hromadné propouštění. Naopak poměrně výrazný nárůst počtu zaměstnanců plánuje v nejbližší době společnost MORA MORAVIA sídlící v Mariánském Údolí.

Nezaměstnanost v červnu 2012

Jeseník 12,9 %

Přerov 11,1 %

Šumperk 11,1 %

Olomouc 8,9 %

Prostějov 8,9 %

Olomoucký kraj 10 %

ČR 8,1