Ruku pro ně zvedly dvě třetiny přítomných, většina ostatních se hlasování zdržela. Zábřežská organizace je největší v okrese, má 130 členů.

„Je dobře, že mohli vyjádřit svůj názor, jiná věc ovšem je, jaký dopad takové usnesení může mít,“ řekl předseda organizace František John, který je zároveň zábřežským zastupitelem.

„Je jasné, že jde spíš o proklamaci, zastupitele za KDU-ČSL k ničemu nezavazuje, je na nich, jak se k tomu postaví. Zvlášť když celý záměr firmy Wanemi je už rozjetý vlak, schvalování mají v rukou státní orgány.“

John projekt firmy nikdy nepodporoval. Na rozdíl od svých stranických kolegů Lubomíra Sommera a Lubomíra Peka při většině příležitostí hlasuje proti němu - například, když se jednalo o vyhlášení referenda.

„Ale chápu i argumenty svých kolegů. Právníci Wanemi pohrozili žalobami zastupitelům, pokud se pokusí smlouvu zmařit. Naše strana jim nemůže zaručit, že by jim soudní spor opravdu nehrozil,“ řekl John.

Wanemi chce ve městě vybudovat papírnu na vlnitou lepenku a teplárnu se spalováním biomasy. Záměr vyvolává vlnu protestů zejména obyvatel čtvrti Ráječek, která s průmyslovou zónou sousedí.

Na schůzi KDU-ČSL otevřel diskusi na téma Wanemi Josef Šincl z Rovenska, který je od února novým členem strany a vstoupil do zábřežské organizace. Záměr firmy sleduje od samého začátku a chodí na všechna veřejná jednání.

„Myslím, že zejména teplárna uškodí životnímu prostředí. A bude mít další dopady, například může způsobit v regionu nedostatek dřevoštěpky,“ řekl Šincl. Je přesvědčen, že projekt ještě lze zastavit.

Zábřežský místostarosta Lubomír Sommer se schůze nezúčastnil a usnesení považuje za nesmyslné.

„Význam by mělo před třemi a půl lety, tedy než město uzavřelo s Wanemi smlouvu. Dnes už se projekt nedá zastavit jen proto, že to někdo chce. Navíc za celé toho volební období se žádný jiný investor, který by tu chtěl něco vybudovat, neobjevil,“ řekl Sommer.

Zástupci firmy Wanemi vědí o usnesení lidovců jen z doslechu.

„Každopádně je naprosto nestandardní, aby se politická strana na místní úrovni takto vyjadřovala k ryze odborným problémům, tím spíše, že od nás nevyžadovala žádné konzultace. Škoda, že zrovna někteří představitelé lidovců tak podléhají lživým kampaním a dezinformacím našich odpůrců,“ řekl mluvčí Wanemi Petr Vintrocha.

Zároveň ale dodal, že postoj KDU-ČSL nebude Wanemi bránit v budoucí možné spolupráci s řadovými členy.

„Máme mnoho společných zájmů, například v péči o památky nebo v podpoře charitativních aktivit,“ uvedl Vintrocha.

Vše o kauze Wanemi ZDE