Do obnovy zeleně v ulici 17. listopadu a parku B. Martinů hodlá radnice investovat miliony korun, pro většinu nákladů ale získala dotaci.

První výběrové řízení na dodavatelskou firmu skončilo fiaskem, protože se nepřihlásil jediný zájemce. Radnice tak byla nucena změnit podmínky výběrového řízení.

„Jako vítěznou firmu rada města zvolila společnost Údržba zeleně a parků ze Šumperka,“ informoval tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Projekt na radikální obměnu zeleně má ve městě řadu odpůrců. Lidem se nelíbí zejména kácení vzrostlých lip v ulici 17. listopadu, které by měly nahradit mladé stromky.

Radnice ovšem naopak argumentuje špatným stavem starého stromořadí. Několik lip již vzalo za své při silnějším větru.

Část nespokojenců se ovšem nehodlala s odstraněním letitých stromů smířit, dokonce kvůli tomu sepsala petici. Odpůrci kácení si rovněž stěžovali na ministerstvu životního prostředí. Protesty ale nebyly nic platné, zastupitelé města nakonec kácení schválili.

Společně s lipovou alejí by měly zmizet i dřevěné stánky drobných podnikatelů. Město jim již dalo výpovědi na koci uplynulého roku. Jako odškodné každý dostal padesát tisíc korun. Stánky, které stojí na městském pozemku si musí odstěhovat na vlastní náklady.

„Tento postup byl od města nefér. Stánky jsme kupovali za stovky tisíc korun a další desetitísíce do nich investovali,“ shodují se podnikatelé.

Radnice však ani jejich prosby o to, aby mohly dřevěné stavby zůstat na svých místech nevyslyšela. Podle nich by stánky mezi malými stromky nevypadaly dobře.