Na nebezpečnou přístupovou cestu poukázala například Marie Černá z Olomouce. Faunapark navštívila loni o prázdninách.

„Ubytovaní jsme byli v Horní Lipové a museli jsme jít kus po hlavní silnici. Ta je ale úzká a jezdí po ní hodně aut. Když jedou dvě proti sobě, těžko se skupinkám lidí vyhýbají,“ poznamenala.

Vybudování chodníku od Faunaparku po křižovatku u hornolipovské pošty místní samospráva chystá. Podle starosty Lubomíra Žmolíka se do budoucna jedná zřejmě o nejdůležitější investici.

„Faunapark je velmi oblíbené místo, proudí tam spousta lidí ze všech stran. Od Horní Lipové tam nevede žádný chodník .Skupiny dospělých s dětmi chodí po hlavní cestě. Je to komunikace druhé třídy, intenzita provozu je tam poměrně velká a lidé jsou permanentně ohroženi,“ řekl.

Další problémy

V Lipové-lázních chodník podél cesty na Hanušovice končí nad sídlištěm Okály. K hornolipovské poště ho zbývá dobudovat asi kilometr. Komunikace pro pěší chyběla i na opačné straně obce, podél staré silnice na Jeseník. Chodník pod Selskou světničkou obec v letošním roce dobuduje. Investici za pět milionů korun spolufinancuje ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Osmdesátimetrovou chybějící propojku chystá také u dolnolipovské pošty.

Vyřešená ale není ani samotná silnice druhé třídy z Lipové-lázní do Hanušovic. Podle posledního sčítání dopravy z roku 2016 po ní projede denně v průměru přes pět tisíc vozidel.

Silnice byla hlavní objízdnou trasou při dlouholetých uzavírkách Červenohorského sedla. Objížďku obec připustila pod podmínkou, že po jejím skončení silničáři cestu opraví. Její obnova však skončila v polovině, u okálového sídliště.

„Degradace po zimě je znát. Krajnice jsou rozpraskané, už i ve středu má komunikace trhliny, není v dobrém stavu. Opravit by potřebovala,“ poznamenal starosta Žmolík ke zbývajícímu úseku.