Přesazovací akce se uskutečnila o posledním říjnovém víkendu. Speciální stroj z Prahy vyřezal u každého stromu kořenový systém i s balem, který vyzdvihl. Strom pak putoval do připravené jámy. Proces trvající čtyřicet minut provedl strojník třináctkrát. Poslední strom byl natolik poškozen nárazem auta, že se jej nepodařilo zachránit.

Dvanáct stromů bylo přemístěno do lesoparku za pekárnou pod Holubím vrchem, poslední do ulice Tiché v Temenici.

„Stromy byly přesazeny okamžitě bez jakékoliv prodlevy, navíc jsme je na přesazování připravovali zvýšenou zálivkou. Nyní o ně budeme pečovat, aby se brzy dostaly opět do kondice. Zajistíme jejich vyrovnání, správné zavlažování a na jaře začneme tvarovat jejich koruny tak, aby odpovídaly kořenovému systému,“ uvedla Jana Andrísková z oddělení komunálních služeb šumperské radnice s tím, že šanci na jejich přežití odhaduje na osmdesát až devadesát procent.

Lípy u radnice byly vysázeny v roce 1997. Že se nejedná o vhodné řešení, se ukázalo už po několika měsících. V posledních letech stromy trpěly horkým a suchým počasím. Občas je poškodil také náraz auta nebo techniky při zimním úklidu. Nesvědčilo jim rovněž pozdní ořezání.

Lidé byli proti kácení

Proti původnímu plánu lípy vykácet se postavila řada obyvatel Šumperku. Záležitostí se zabývala také místní pobočka Českého svazu ochránců přírody. Na její podnět se věcí zabývalo až ministerstvo životního prostředí. To konstatovalo, že se jedná o stromořadí, k jehož případnému odstranění je nezbytné povolení orgánu ochrany přírody.

„Na jednu stranu jsem rád, že lípy nebyly vykáceny. Přesazení původních a zasazení nových stromů byla jedna z možností. Spíše mi vadí, že tento krok udělali bez správního řízení,“ sdělil Marcel Minář z šumperské organizace Českého svazu ochránců přírody.

Samospráva k tomu uvedla, že přesazování přijela zkontrolovat inspekce životního prostředí, která nezjistila žádné pochybení.

Náměstí Míru bez stromů nezůstalo. Lípy nahradily ve středu 30. října vzrostlé babyky, které specializovaná firma přivezla z Holandska.

„Javor babyka byl vyhodnocen arboristy jako strom, který nejvhodněji reaguje na klimatickou změnu. Dorůstá maximálně do deseti metrů a jeho životnost je odhadována kolem osmdesáti let,“ popsala Jana Andrísková. Podotkla, že tvarování korun nových stromů začne ihned po výsadbě a bude se provádět každý rok na jaře. Zajištěna bude i ochrana kmenů, aby do nich nemohla narážet auta.