Celkem jde o dva pozemky o výměře sedmnácti a půl tisíce metrů čtverečních. Dohoda přitom léta vázla právě na ceně. Líšnice nejprve požadovala deset milionů korun, Mohelnice nabízela jen devět set tisíc. Odmítla i nabídku na osm a pak na šest milionů korun.

Minulý týden mohelničtí zastupitelé schválili odkup pozemků za cenu pěti milionů korun. Sousední obec nakonec na nabídku přistoupila. „Zastupitelé revokovali loňské usnesení s cenou šest milionů korun a schválili záměr prodeje pozemků za pět milionů. Nabídku jsme ihned vyvěsili na úřední desku, kde musí podle zákona viset patnáct dní," řekl starosta Líšnice Jiří Kvíčala.

Následně svolá mimořádné jednání zastupitelstva, které musí prodej definitivně potvrdit. „Mělo by se konat do tří týdnů. Chceme mít celý problém do konce roku vyřešený," doplnil Jiří Kvíčala.

Mohelnice potřebuje pozemky získat, aby mohla skládku dodatečně zlegalizovat a zrekultivovat. Pokud by se to městu nepovedlo, hrozilo by mu, že bude muset odvézt asi třiačtyřiceti tisíc kubíků odpadu.

Takové množství by naplnilo asi 2200 nákladních aut. „Kdybychom měli odpad odvézt, přišlo by to podle posudku odborné firmy až na osmdesát milionů korun. Řešíme hříchy minulosti, ale nemáme jinou možnost," sdělila starostka Mohelnice Jana Zwyrtek Hamplová. Pro srovnání – loňská rekonstrukce centrálního náměstí v Mohelnici stála osmadvacet milionů.

Jakmile budou pozemky města, může požádat o změnu stavby před dokončením. Tím by černou skládku zlegalizovalo. I tak ale bude muset připravit projekt a vše nechat zrekultivovat.

Náklady půjdou do milionů. „Rekultivace by odhadem přišla na pět milionů korun. Pořád je to ale výrazně méně, než by stál odvoz. Rekultivovat navíc budeme muset tak jako tak," doplnila Jana Zwyrtek Hamplová. Město se pokusí získat dotace na likvidaci starých ekologických zátěží.

Pět milionů korun bude Mohelnice obci hradit ve čtyřech ročních splátkách. Od příštího roku tak Líšnice dostane každým rokem jeden a čtvrt milionu korun. Pro malou obec je to značná suma. Tvoří skoro třetinu celého ročního rozpočtu.

V Líšnici už teď plánují, jak s penězi naloží. „Potřebujeme vybudovat vodovod. Je to akce za šestnáct milionů korun, už máme podanou žádost o dotaci. Budeme ale muset přidat i náš podíl, takže bychom peníze za pozemky použili na tuto akci," vysvětlil starosta Kvíčala.

V plánu jsou i další investice. „Máme připravený návrh na vybudování dětského a dalšího víceúčelového hřiště, připravujeme žádost o dotace na zateplení kulturního domu, obecního úřadu a obecních bytů a chceme také opravit bývalou školu, kde je v dezolátním stavu střecha," vypočítal Jiří Kvíčala, co vše je nutné udělat.

Problémy kolem skládky se vlečou už od roku 1993, kdy tehdejší Okresní úřad v Šumperku nařídil její rekultivaci. Mohelnice si pronajala bezúplatně část pozemků od sousední obce v roce 1998 a na její rekultivaci najala místní soukromou firmu VYLA.

Ta sem ovšem léta navážela načerno další odpad, takže skládka byla brzy sedm metrů vysoká. Pomohl až zásah hejtmana. Vzápětí podala Líšnice na Mohelnici žalobu o vyklizení, protože za černou skládku nechtěla nést odpovědnost. Opakovaně městu nabízela, ať pozemky koupí, obě strany se ale nebyly schopné domluvit na ceně.

Pro Líšnici ale ani schválením smlouvy s městem ještě papírová válka neskončí. Podle dohody mají být dotčené pozemky převedeny do katastrálního území Mohelnice. Takovou změnu však musejí posvětit nejen obě zastupitelstva, ale také vláda.