Legendární československou sportovkyni, která podepsala manifest Dva tisíce slov, zastihly události roku 1968 v Šumperku. V Jeseníkách se pak po sovětské okupaci skrývala a dále se připravovala na olympiádu v Mexiku. V pátek 15. listopadu ve 14 hodin jí na hale šumperského Tyršova stadionu odhalí pamětní desku.

„Byla nejváženějším sportovcem, který tam trénoval a připravoval se na olympiádu. Byla obrovská poptávka, abychom účinkování Věry Čáslavské v našem regionu připomněli. Zejména ze strany sportovců seniorů, kteří nám v tomto duchu předložili i petici,“ řekl starosta Šumperku Tomáš Spurný.

Další z pamětních desek bude přímo souviset s událostmi 17. listopadu. Odhalena bude v sobotu o půl páté večer na rohu šumperského divadla. Zde se ve dnech sametové revoluce konala veřejná shromáždění.

„Podoba pamětní desky by měla symbolizovat klíče, kterými lidé zvonili,“ nastínil starosta Spurný.

Pamětní desku připomínající „sametové“ události odhalí v úterý 19. listopadu o půl čtvrté odpoledne na stěně Katovny v Jeseníku. Právě v této budově vzniklo místní Občanské fórum. Při odhalení desky podle návrhu výtvarníka Filipa Raifa zazní česká a slovenská hymna.

„Objevila se informace, že jesenické Občanské fórum vzniklo již 21. listopadu 1989, tedy ve stejný den, jako v Brně. To je vzhledem k perifernímu charakteru tohoto města zajímavá okolnost,“ poznamenal Matěj Matela z Vlastivědného muzea Jesenicka.

Program bude o hodinu později pokračovat panelovou diskusí s pamětníky a odborníky v obřadní síni jesenické radnice.

Jesenická poliklinika na konci října 2019.
Nová okna, lékárna či rentgen. Jesenická poliklinika mění tvář