První vyjede již v sobotu 30. června.

„Byla to fuška, lítali jsme od čerta k ďáblu a honili jsme to i přes ministerstvo až v Praze. Chvílemi už vypadalo, že to nepůjde, ale napnuli jsme všechny síly a povedlo se najít společnou řeč se Správou železniční dopravní cesty. Nakonec dala našim vlakům do Morávky volno,“ sdělil spokojeně Ladislav Antalec ze Slezského železničního spolku.

Právě tento spolek bude ve spolupráci s dopravní společností MBM rail provoz zajišťovat.

Ještě před pár dny přitom nebylo nic jisté. Stopku rozjetému projektu dala Správa železniční dopravní cesty prohlášením, že trať je ve špatném stavu a provozovat tam drážní dopravu nelze. Náklady na zprovoznění vyčíslila na sto milionů korun.

Nakonec však názor změnila. „Na základě dalších jednání, kdy se zpřesnily požadavky dopravce, se hledalo možné řešení k zajištění provozu. Trať je za předpokladu realizace nutných opatření prohlášena za sjízdnou,“ sdělila mluvčí správy železnic Kateřina Šubová deníku Zdopravy.cz.

Nutné opravy na trati za zhruba deset milionů korun běží v těchto dnech. Podepřely se například některé mosty, dosypává štěrk a mýtí zeleň kvůli zajištění rozhledu na přejezdech.

Občerstvení i zahradní železnice

Vlaky budou jezdit o prázdninových víkendech a svátcích, a to pětkrát denně v obou směrech.

První vyjíždí z Bruntálu v 7.34, poslední odjíždí z Morávky v 17.45 hodin.

Soupravy budou složeny z historické mašinky zvané lokotraktor a vagónku z přelomu 50. a 60. let minulého století.

V Bruntále budou navazovat vlakové přípoje z a do Krnova, přestup bude možný i ve směru Olomouc.

V Morávce bude na vlaky navazovat autobusová linka na Hvězdu a do Karlové Studánky.

Sobotnímu zahájení letní dopravy už nic nebrání.

„Obecní úřad v Malé Morávce nám pomůže s vysekáním trávy okolo nádraží, místní restauratéři budou na nádraží prodávat občerstvení,“ uvedl Ladislav Antalec.

Na nádraží v Malé Morávce budou o prvním prázdninovém víkendu také jezdit modely zahradní železnice v měřítku 1:8, na které se mohou svézt nejen děti.

Předvést své kolejiště přijedou železniční modeláři z Ostravy.