Na kopečku v prvním patře lomu se na startu bikrosové dráhy řadí mladí jezdci. Dvakrát týdně se jich tu k tréninku schází okolo dvacítky. Trenér spouští plechový mantinel a děti vyráží na trať plnou terénních vln a zatáček.

„Začali jsme to tady budovat před pěti lety a letos se nám podařilo dostat do finále. Chyběl nám startovací pahorek a startovací zařízení. Čekali jsme na ně tři roky, s investicí nám finančně pomohlo hlavně město,“ řekl Radomír Huf ze spolku Utopia Bikes.

Drah, jako je tato, se v Česku nachází zhruba dvacet a díky poslednímu vylepšení se na ní mohou konat regulérní závody.

Od jara se jeho svěřenci na závodech posunuli o řadu míst dopředu.

„Je to dáno tím startem, úplně jinak se trénuje,“ poznamenal Radomír Huf.

Nejdřív smetiště, teď závodiště

Bikrosová dráha byla první aktivitou v léta opuštěném prostoru. Svépomocí si ji vybudovali sami sportovci. „Když jsme sem před pěti lety přišli, bylo to smetiště. Vyvezli jsme odtud dva kontejnery nepořádku,“ vzpomíná Radomír Huf.

Pár metrů od startu stojí kovová U rampa. Za ní se bude nacházet prostor pro milovníky skateboardingu.

„Máme naprojektovanou betonovou dráhu v hodnotě zhruba pět milionů korun. Jsme ve fázi stavebního povolení,“ řekl starosta Zábřehu František John.

Další rozvoj čeká i bikrosovou trať. Sportovci by chtěli zastřešit její start a vydláždit zatáčky. Ze strmých svahů nyní déšť splavuje šotolinu. Po větší bouřce tak nyní musí dospělí vzít do ruky kolečka a lopaty a dráhu vyspravit. Už během podzimu by v prostoru startu díky městským prostředkům měly přibýt tři unimobuňky.

„Bude v nich zázemí co se týče sociálek a sprch, klubovna, případně občerstvení pro možný závod,“ uzavřel Radomír Huf.