Ministr kultury Martin Baxa podepsal ve středu 31. července s polskou ministryní kultury a národního dědictví Hannou Wróblewskou memorandum o spolupráci na sériové nominaci šesti evropských předindustriálních papíren na Seznam světového dědictví UNESCO. Akci koordinuje polská strana, Česká republika byla spolu s Itálií, Německem a Španělskem přizvána ke spolupráci.

„Jsem přesvědčen, že projekt sdružující významná místa spojená s produkcí papíru z doby ruční výroby, která měla zásadní význam pro přenos znalostí a rozvoj evropské civilizace, bude úspěšný,“ uvedl ministr Baxa.

Papírnu podpořil celý region

Snaha o zápis velkolosinské papírny na prestižní seznam má podporu řady institucí v regionu. Memorandum o spolupráci při ochraně, zachování a prezentaci Ruční papírny Velké Losiny s ní v uplynulých týdnech uzavřely například obec Velké Losiny či Město Šumperk, již v dubnu dokument schválili zastupitelé Olomouckého kraje.

Dalšími partnery memoranda jsou Svazek obcí údolí Desné, Místní akční skupina Šumperský venkov, Univerzita Palackého v Olomouci a Evropské seskupení pro územní spolupráci Novum se sídlem v polské Jelení Hoře.

„V současné době máme na území Olomouckého kraje pouze jednu památko UNESCO na Horním náměstí v Olomouci (sloup Nejsvětější Trojice, pozn. red.). Pokud by v budoucnu byla ruční papírna zapsána, byl by to velký úspěch,“ řekl radní Olomouckého kraje pro kulturu a památkovou péči Jan Žůrek.

Dlouhá cesta mezi světovou špičku

Ruční papírna ve Velkých Losinách je českým nominantem na zápis na Seznam světového dědictví UNESCO od roku 2001, kdy byla zařazena na indikativní seznam České republiky. V roce 2015 podepsala papírna dohodu o společném postupu v projektu mezinárodní nominace evropských historických papíren s Muzeum papírnictví polském městě Duszniky Zdroj. V současnosti čítá skupina nominantů šest členů, kromě papírny z Velkých Losin a muzea z polských Dušníků též historické papírny v německých městech Zwonitz a Homburg, papírnu v italské Pietrabuoně a španělském Capellades.

Cesta do UNESCO však pro zmíněnou šestici nebude úplně rychlá ani automatická.

Další fází bude příprava nominací týmem odborníků. Do září 2025 bude vytvořena předběžná nominace, která bude předložena výboru UNESCO k vyjádření. Vlastní nominace bude připravena do roku 2028.

Ve skupině větší šance

Pečlivá příprava je na místě. Pokud adept s nominací neuspěje, šance proniknout do prestižního seznamu se mu navždy uzavře. I proto před lety český stát stáhl kompletně připravenou samostatnou nominaci velkolosinské papírny do UNESCO. Ve širší skupině má památka větší šanci.

Připravit na případné členství papírny v UNESCO se musí i obec Velké Losiny. Ta je vedle Koutů nad Desnou již dnes turisticky nejvytíženější lokalitou v celém údolí Desné. Jenže zatímco v Koutech se turisté rozprostřou ve zdejším rozlehlém resortu a kolem obou nádrží elektrárny Dlouhé Stráně, v Losinách se čtyři navštěvované turistické cíle nachází pouhý kilometr od sebe. Kromě papírny jde ještě o zámek a lázně s termálním parkem, k nimž v poslední době přibyla oblíbená pralinkárna. Obec tak stále řeší například problémy s parkováním a neukázněnými řidiči.

Podle starostky Jany Fialové je třeba najít rovnováhu mezi turismem a potřebami místních. „Bez turismu by obec nemohla vzkvétat. Papírna, zámek a lázně jsou i významní zaměstnavatelé. Naše oblast z turismu žije, turistům musíme být otevření, ale na druhou stranu si musíme zachovat své území pro nás, kteří zde trvale žijeme,“ poznamenala před časem.