Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loštice chtějí zůstat městem tvarůžků. Mění územní plán

Loštice – Zachovat si image města tvarůžků chtějí Loštice. Dva roky kvůli tomu pracovalo vedení města na změně územního plánu, aby mohlo zdejšímu producentovi voňavé pochoutky, společnosti A. W., nabídnout nové místo pro další rozvoj firmy.

17.9.2014
SDÍLEJ:

Olomoucké tvarůžkyFoto: archiv

Z historie tvarůžků1585 – Dnem 10. ledna 1585 je datovaná nejstarší známá písemná sbírka „o dvou kopách tvarůžků"
1831 – Krištof Wessels je uváděn jako punčochářský mistr v Lošticích
1876 – Josef Wessels začal s výrobou tvarůžků v Lošticích
1880 – Anna Sekaninová z Hněvotína vyráběla v Lošticích prokazatelně tvarůžky
1904 – dřevosoustružník František Tomášek začal vyrábět v Lošticích klapačky. Ty nahradily pleskání, kdy se tvarůžky formovaly ručně dlaněmi
1905 – objevují se první zmínky o ručně poháněných strojích na formování sýrů
1918 – Alois Wessels prodává svůj dům a tvarůžkárnu Karlu a Františce Pivným. Převzali od Aloise Wesselse tehdy největší továrnu na tvarůžky a prvenství si udrželi i v dalších letech
1924 – Karel a Františka Pivní začali se strojní výrobou tvarůžků
1944 – zemřel Alois Wessels
1950 – znárodnění továrny na tvarůžky Karla a Františky Pivných
1990 – restituce. Společnost od té doby do roku 2013 zpracovala 38 305 tun tvarohu. Pokud bychom s ním zaplnili rozlehlé loštické náměstí, sahal by do výšky 4,3 metru

Ta v současnosti sídlí ve stísněných prostorách v centru města, které už neumožňují žádný další rozvoj. Nemůže rozšířit výrobu, přizpůsobit ji nejnovějším hygienickým normám nebo zavést vlastní kvalitní produkci tvarohu, což je základní surovina pro výrobu tvarůžků.

Město se snažilo firmě vyjít vstříc, protože chce produkci voňavé pochoutky ve městě udržet, přestože výrobce lákají jiné obce z Olomoucka, které mu nabízejí pozemky za výhodnou cenu. „Kdyby tvarůžkárna odešla z Loštic, byla by to pro mě životní prohra," řekl starosta Loštic Ctirad Lolek.

Město původně zvažovalo, že průmyslovou zónu zřídí na jihovýchodním okraji města směrem na Palonín. Jedna z majitelek ale odmítla prodat potřebný pozemek, čímž celou situaci značně zkomplikovala.

Město se pak pokusilo přesunout lokalitu pro rozvoj průmyslu směrem k Mohelnici. Průmyslová zóna měla vzniknout po pravé straně od silnice ve směru z Loštic na Mohelnici.

„Jeden z vlastníků pozemků v této lokalitě měl ale nerealistické finanční nároky, takže jsme se museli vrátit k lokalitě směrem k Palonínu. Uprostřed sice zůstane jeden pozemek, který jeho majitelka nechce prodat, pro další rozvoj tvarůžkárny je tam ale dostatečný prostor," sdělil loštický starosta Lolek.

Zda společnost A. W. rozšíří svoji výrobnu tvarůžků právě v Lošticích, nebo využije nabídky jiných obcí z Olomoucka, zůstává otázkou. Firma ale avizovala, že by Loštice, kde má i vlastní firemní muzeum, které otevřela letos v létě, opouštěla jen nerada.

„Nyní je to ve stavu, kdy se zdá, že by se řešení mohlo najít, zatím ale nemáme nic na papíře. Pokud se podaří vše vyřešit, nemáme v úmyslu Loštice opouštět," řekl jednatel firmy A. W. Loštice Jaroslav Kovář.

Olomoucké tvarůžky jsou od roku 2010 chráněným označením původu, které platí v celé Evropské unii. Bohužel pro jediného českého výrobce této pochoutky ale chráněné označení nevylučuje, aby někdo použil samotné slovo tvarůžek, na čemž hojně parazitují zejména výrobci z Rakouska a Německa. Napodobeniny jsou k dostání i v českých obchodních řetězcích.

Autor: Michal Krestýn

17.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Ilustrační foto

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

O zvýšení platů městských strážníků rozhodli šumperští radní. Budou dostávat o tři tisíce korun více než dosud. Město si tak chce městské policisty udržet a také nabrat nové lidi. To se zatím nedaří.

Senior v zatáčce sestřelil Alfu Romeo

Dvě auta se střetla v úterý 17. října po osmnácté hodině mezi obcemi Zábřeh a Rovensko.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Škola v Jeseníku začala učit polštinu. Zájem je velký

Ze dvou stran jej obklopuje Polsko, přesto se žáci z Jesenicka neměli možnost jazyk svých sousedů naučit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení