Město v příštích čtyřech letech povede čtyřicetiletá projektová manažerka Šárka Havelková Seifertová ze Sdružení nezávislých kandidátů Občané pro Loštice, které volby ve městě vyhrálo. Po oznámení výsledků voleb sklidila nová starostka od zcela zaplněného sálu Městského kulturního střediska dlouhý aplaus.

Vítězné sdružení uzavřelo koalici s druhou Společnou šancí, sociální demokracií, KDU-ČSL, ODS a sdružením Loštice pro fair play. V patnáctičlenném zastupitelstvu bude mít koalice většinu deseti hlasů.

„Čeká na nás řada úkolů. Musíme začít řešit problémy s množstvím kamionů, které projíždějí přes město, a pokusit se prosadit zákaz. Bude to těžké, ale máme zkušenosti, že některým městům se to už podařilo. Důležité bude dotáhnout do zdárného konce velký projekt rekonstrukce kanalizace. Musíme také řešit nedostatek míst v mateřské školce nebo odpadové hospodářství v souvislosti s novými zákony, které začnou platit od Nového roku," nastínila nejbližší úkoly krátce po svém zvolení Šárka Havelková Seifertová.

Dosavadní starosta Ctirad Lolek, jenž byl ve volbách lídrem Starostů a nezávislých, se ucházel o zvolení znovu. V projevu před volbou starosty zdůraznil, že město je ve výborné kondici.

„Všechny základní věci související se životem města jsou vyřešené. Nyní ještě běží dvě velké investiční akce, a to stavba kanalizace a komplexní rekonstrukce Sokolské ulice. Město má majetek za 270 milionů korun, na účtech má čtrnáct a půl milionu a zadlužení dosahuje pouze necelých devíti milionů korun," zdůraznil Ctirad Lolek.

Většina zastupitelů ale dala důvěru Šárce Havelkové Seifertové. Starostové a nezávislí tedy zůstanou v opozici. Od zastupitelů dostal odcházející starosta pamětní list s poděkováním za činnost pro město.

Místostarostou zastupitelé zvolili Jana Konečného ze Společné šance. Lubomír Faltus jej sice původně navrhl na nejvyšší post, ale Jan Konečný nominaci na starostu odmítl s poukazem na koaliční dohodu.

V pětičlenné radě města doplní starostku a místostarostu Pavel Kuba za Občany pro Loštice, Mojmír Mazal ze Společné šance a sociální demokrat Jiří Klein.