„Zájemce máme zatím jednoho, ale nejsme jediní, s kým jedná. Uvidíme, jestli se dohodneme a nastoupí. Ideální řešení to ale není, i z důvodu bezpečnosti bychom chtěli mít strážníky dva,“ řekla starostka Loštic Šárka Havelková Seifertová.

Současná výběrová řízení na velitele a strážníka městské policie byla už třetí v pořadí. V předchozích se zájemce najít nepodařilo.

„Jsme silný region, v němž je nízká míra nezaměstnanosti. Druhá věc je, že práce u městské policie není úplně populární a jednoduchá. Patří k těm typům zaměstnání, kde je třeba jednat s náročnějšími lidmi. Mám navíc pocit, že se tyto profese diskreditují. Zájem tak o ně není. Ve společnosti by jim prospěla větší podpora a vážnost,“ poznamenala starostka Loštic.

Městská policie. Ilustrační foto.
Ať pořádek ohlídají strážníci. Rozhodli se ve Starém Městě i v Lošticích

Třítisícové město se podobně jako řada měst a obcí dalších této velikosti potýká s přestupky v dopravě, veřejném prostoru, nedodržováním předpisů a vyhlášek či drobným vandalismem.

„Chtěli bychom, aby strážníci v prvé řadě působili jako prevence. Aby svou přítomností lidi vedli k dodržování zákonů České republiky a vyhlášek zastupitelstva,“ dodala Šárka Havelková Seifertová.

Vážná nehoda na obchvatu Mohelnice, 26. března 2024
Vážnou nehodu v Mohelnici zavinila odbočující řidička. Pět zraněných

Podobně jako v Lošticích se minulý rozhodli zřídit městskou policii i ve Starém Městě. Zde od loňska funguje. Tvoří ji jeden strážník, kterému jsou k ruce asistenti prevence kriminality.

„Sehnat strážníka nebyl problém. Uchazeče jsme měli jednoho, je to zdejší rodák, budoval kariéru v Praze, pak pracoval jako městský policista v Zábřehu. Nechtěl dojíždět, a tak šel pracovat k nám, domů,“ řekl starosta Starého Města Lukáš Koreš.

Čerpací stanice na náměstí ve Starém Městě, březen 2024
Benzinka z náměstí ve Starém Městě zmizí. Radnice ji koupila, aby ji zrušila

Strážník má nepravidelnou pracovní dobu. Někdy je ve službě dopoledne, jindy v noci nebo o víkendech. Podněty mu dávají asistenti.

„Jedna věc je represe proti rychlým jízdám, parkování na trávníku nebo nepřizpůsobivým obyvatelům. Městská policie by ale především měla pomáhat a chránit. Občas dovezou seniorům oběd, asistují při kulturně-společenských akcích. Potírají ale i opilce a vandaly, řeší pejskaře, kteří mají bojové psy bez náhubku. Strážník se stává běžnou součástí dění v obci, jak to ostatně vždycky bývalo,“ dodal starosta Koreš.