Jazýčkem na vahách je KDU-ČSL.

K léta opoziční ODS se letos přidalo nově vzniklé uskupení nezávislých Společná šance. Dohromady uhráli v patnáctičlenném zastupitelstvu pět mandátů a měli společného kandidáta na starostu - ředitele školy Mojmíra Mazala.

Během povolebních jednání ale ODS zjistila, že Mazal by určitě nezískal potřebnou podporu. Navrhla proto výměnu klíčového hráče. Novým kandidátem opozice je jediný zvolený sociální demokrat Jiří Klein.

„Vypadá to možná zvláštně, že pravicové strany podporují kandidáta levice, ale tady na malém městě se nehraje na strany, ale na jména a osobnosti,“ řekl lídr Společné šance, podnikatel Jan Konečný. „Svým vstupem na místní politickou scénu jsme chtěli posílit pravici a navíc přinášíme důraz na ochranu životního prostředí. Nelíbily se nám některé akce, jako bylo kácení stromů na náměstí nebo stromů kolem židovského hřbitova,“ dodal Konečný.

Ctiradu Lolkovi vytýká opozice mimo jiné špatnou komunikaci s občany.

„Cítíme, že městu by prospěla změna. Spoléhali jsme na podporu dvou lidovců, ale přání zřejmě nevyjde. Uvidíme,“ řekl lídr ODS Mazal.

Jedničkou KDU-ČSL je vedoucí Městského kulturního střediska Stanislav Veselý. „Nejsme rozhodnuti, ke komu se přikloníme. Jednáme s oběma stranami. Mapujeme situaci a hodnotíme, kdo co udělal v minulosti pro občany a jakou má představu do budoucnosti,“ řekl Veselý.

Starosta Ctirad Lolek, který je ve funkci dvě a půl volebního období, získal ve volbách nejméně hlasů ze všech patnácti zastupitelů. Jeho strana má čtyři mandáty a spoléhá na hlasy TOP 09, KSČM i lidovců. Pokud to vyjde, dá dohromady většinu devíti zastupitelů.

„Doufám, že rozum zvítězí. Chtěl bych dokončit akce, které jsem připravoval,“ uvedl Lolek.

Jeho oponent, třiašedesátiletý učitel angličtiny Jiří Klein, byl teď čtyři roky zastupitelem za Stranu pro otevřenou společnost. „Léta jsem pracoval v manažerských funkcích v průmyslu mimo Loštice. Vrátil jsem se před osmi lety. S kandidaturou na starostu jsem vůbec nepočítal, ale když mě oslovili, jdu do toho. Vadí mi, že hodně lidí nadává, ale jen v hospodě u piva,“ řekl Jiří Klein.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko